MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Nazan Sala – “örgüt üyeliği” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Nazan Sala
ŞEHİR
Van
MÜDAHALENİN YILI
2020
SON GÜNCELLEME TARİHİ
16/02/2021
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Görüş Sahibi Olma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 314/2

6 Ekim sabahı Mezopotamya Ajansı’nın Van Bürosu ile aralarında Jinnews muhabirlerinin de bulunduğu çok sayıda gazetecinin evine baskın düzenlenmiş, baskınlarda MA muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur ile Jinnews muhabiri Şehriban Abi ve Nazan Sala gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesinin Van’da askerlerce helikopterden atılarak işkenceye uğrayan Servet Turgut ve Osman Şiban’ın haberinin yapılması olduğu öğrenildi. Gözaltına alınan gazeteciler tutuklandı (9 Ekim).

Gözaltına alınan gazeteci Cemil Uğur, Van’ın Çatak ilçe kırsalında operasyona çıkan askerlerin gözaltına aldığı köylüler Servet Turgut ve Osman Şiban’ın helikopterden atıldıklarını belgeleriyle haberleştirmişti.

Zeynep Durgut aynı haber nedeniyle 22 Aralık’ta gözaltına alınmış ve serbest bırakılmıştı

Tutuklanan gazeteciler Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Adnan Bilen, Cemil Uğur, Jinnews muhabiri Şehriban Abi ve gazeteci Nazan Sala ile tutuksuz yargılanan Zeynep Durgut’un iddianamesi hazırlandı. 130 gündür tutuklu olan gazetecilere “örgüt üyeliği” suçlaması yönelten savcı, Nazan Sala’ya ayrıca “örgüt propagandası” suçlaması yöneltti.

İddianame, Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi (16 Şubat).