MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Nagehan Alçı – “kamu görevlisine hakaret” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Nagehan Alçı
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2020
SON GÜNCELLEME TARİHİ
31/03/2021
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Adli para cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 125/3

HaberTürk internet haber sitesi yazarı Nagehan Alçı’nın 15 Haziran 2018’de “O Utanç Verici Karara Adalet Bakanı’nın Tepkisi” başlığı ile yayımlanan yazısı için yazıda adı geçen İstanbul 37. ACM hâkimi Hakan Yalçınkaya’nın 28 Mayıs 2020 tarihli şikayeti üzerine soruşturma başlatılmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı iddianameyi 6 Temmuz 2020 tarihinde tamamladı.

İddianamede, “hakaret” suçlamasının “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı işlendiği” iddia edildi. Buna göre, Alçı hakkında istenen üç aydan iki yıla kadar hapis cezasının, Türk Ceza Kanunu’nun 125. maddesinin üçüncü fıkrasının (a) bendi uyarınca arttırılması talep edildi. Buna göre, Alçı hakkında, bir yıldan iki yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Alçı hakkındaki iddianame, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

3 Aralık’ta görülen duruşmada, müşteki Hakan Yalçınkaya duruşmada hazır bulundu, katılma talebini mahkemeye sundu. Nagehan Alçı duruşmaya katılmazken, avukatı ise köşe yazısının basın ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Bir sonraki duruşma 11 Şubat’ta (3 Aralık).

11 Şubat’taki duruşmada Nagehan Alçı’nın avukatları mütalaaya karşı yazılı savunmayı mahkemeye sunacaklarını belirtti. Bir sonraki duruşma 19 Mart 2021’de (11 Şubat).

10 Mart’ta görülen duruşmada, mahkeme, Habertürk yazarı Nagehan Alçı’nın 2018 tarihli bir köşe yazısı nedeniyle “sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile alenen hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davanın mütalaa için savcılığa gönderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 31 Mart’ta (10 Mart).

31 Mart’ta görülen duruşmada Nagehan Alçı, yargılandığı davada “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” (TCK 125/3) suçlamasıyla 7.080 TL adli para cezasına çarptırıldı (31 Mart).