MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Mustafa Sönmez – Cumhurbaşkanı’na hakaret yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Mustafa Sönmez
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2020
SON GÜNCELLEME TARİHİ
23/06/2021
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Sosyal Medya Hesabı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 299

Gazeteci ve iktisatçı Mustafa Sönmez, Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan için “hırsızlık çetesinin reisi” ve “diktatör müsveddesi” ifadesini kullandığı ve ABD’nin İran’a yönelik ambargosunu delme suçlamaları kapsamında 2016’da tutuklanan Türk-İranlı girişimci Rıza Zarrab’ın yargılanmasıyla ilgili “Reza bey tek başına yargılanmayacak. Ona bu imkanı sağlayan Halkbank, Erdoğan hükümeti, hepsi sanık yapılacak. Reza, ben tek başıma yapmadım der” ifadeleri nedeniyle 4 yıl 8 ay hapis istemiyle yargılanacak. “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla suçlanan Sönmez’in ilk duruşması, 3 Kasım’da İstanbul Anadolu 26. Asliye Ceza Mahkemesi’nde (2 Eylül).

3 Kasım’da görülen duruşmada Mustafa Sönmez hakkında aynı suçlamayla işlem yapıldığını ve takipsizlik kararı verildiğini hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vekilinin davadan feragat dilekçesi dosyaya eklendi. Bir sonraki duruşma 9 Mart’ta (3 Kasım).

9 Mart’taki duruşmada dava 13 Nisan’a ertelendi (9 Mart).

13 Nisan’daki duruşmada Sönmez’in avukatı Hükmün İnfazının Geriye Bırakılması’na (HAGB) ilişkin savunma yapmak için süre talebinde bulundu. Talebi kabul eden mahkeme davayı erteledi (13 Nisan).

23 Haziran’da görülen karar duruşmasında “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan yargılanan Sönmez beraat etti (23 Haziran).