MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Mustafa Birol Güger – “Man Adası” yazısı davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Mustafa Birol Güger
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2022
SON GÜNCELLEME TARİHİ
21/09/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Yazı İşleri Müdürü
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 267

Cumhuriyet gazetesi yazarı Miyase İlknur ile gazetenin internet sitesinin sorumlu müdürü Mustafa Birol Güger hakkında, AYM üyesi İrfan Fidan ve Yargıtay 12. Hukuk Dairesi üyesi Ayhan Ayan’ın şikâyeti üzerine “iftira” (TCK 267) ve “kamu görevlisine hakaret” (TCK 125) suçlamalarıyla dava açıldı.

“Man Adası davası ayan beyan” başlıklı yazı, “kişilik hakları ihlali” gerekçesiyle, İstanbul Anadolu 1. Sulh Ceza Hâkimliğince erişime engellendi (27 Nisan 2022).

18 Temmuz 2023

İlknur’un 16 Nisan 2022 tarihinde yayımlanan, dava konusu olan “Man Adası davası ayan beyan” başlıklı yazısında, o dönem İstanbul Adliyesi’nde görevli olan Fidan ve Ayan’ın, Man Adası davasının sürecine müdahale ettiğini yazmıştı.

18 Temmuz 2023’te İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde davanın dördüncü buluşması görüldü. 21 Mart 2023 tarihli üçüncü duruşmada sunmuş olduğu esas hakkındaki mütalaasını tekrar eden savcı, İlknur’un üzerine atılı suçlardan cezalandırılmasını istedi. Savcı, Basın Kanunu’nun 11/2 maddesi gereğince eser sahibinin belli olması nedeniyle yasal sorumluluğu bulunmayan Güger’in  beraatını talep etti.

Katılan İrfan Fidan ve Ayhan Ayan’ın avukatları, mütalaaya katıldıklarını belirterek İlknur’un üzerine atılı suçtan cezalandırılmasını istedi. Duruşma 21 Eylül 2023 tarihine erteledi (18 Temmuz).

Davanın 21 Eylül’de görülen beşinci duruşmasında Güger tüm suçlamalardan beraat etti. İlknur’un ise Ayaniftira” suçundan 10 ay; Fidaniftira” suçundan 10 ay hapsine hükmetti. Her iki ceza için de hükmün açıklanması geri bırakıldı (21 Eylül).