MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Musa Anter Cinayeti Davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Musa Anter
ŞEHİR
Diyarbakır
MÜDAHALENİN YILI
1992
SON GÜNCELLEME TARİHİ
20/10/2020
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Üçüncü Kişilerin Müdahaleleri
Fiziksel müdahale

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi, Kürt aydını, gazeteci Musa Anter’in 1992’de öldürülmesi ve 90’larda JİTEM’in işlediği cinayetlerle ilgili 18 sanıklı davada, ne “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ı bulabildi, ne de İsveç’te bulunan PKK itirafçısı ve eski MİT elemanı Abdülkadir Aygan’ın dört yıldır ifadesini alabildi.

3 Temmuz 2019 tarihli duruşmada ise dava Ayten Öztürk’ün öldürülmesi ile ilgili Elazığ 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava ile birleştirildi. Bir sonraki duruşma 25 Eylül 2019’da.

25 Eylül’de yapılan son duruşmada mahkeme, tanıkların beyanlarının ardından sanık ve müşteki avukatlarının taleplerin dinledi. Taleplerin alınmasının ardından duruşma, 25 Aralık tarihine ertelendi.

Davanın 25 Aralık’ta görülen 23’üncü duruşmasında, Musa Anter cinayeti sonrası olay yerine haber takibi için giderken kaçırılan gazeteci Ferit Aslan dinlendi. Ara kararını açıklayan mahkeme, Mahmut Yıldırım’ın da arasında bulunduğu firari sanıklar hakkındaki yakalama emirlerinin yerine getirilmesinin beklenmesine, JİTEM ile ilgili bir televizyon programı yapan Latif Şimşek’in tanık olarak davet edilmesine karşın duruşmaya katılmaması nedeniyle zorla getirilmesine ve bazı tanıkların dinlenmeleri için işlemler yapılmasına karar verdi. Mahkeme 25 Mart 2020 saat 14.00’e ertelendi (25 Aralık).

25 Mart’ta gerçekleşmesi beklenen duruşması koronavirüs salgını kapsamında alınan tedbirler nedeniyle 24 Nisan’a bırakıldı (25 Mart).

24 Nisan’daki duruşma da koronavirüs salgını kapsamında alınan tedbirler nedeniyle 24 Haziran’a bırakıldı (24 Nisan).

20 Ekim’de görülen duruşmada, mahkeme, sanık Hamit Yıldırım’ın adli kontrolünün kaldırılması yönünden avukatının ilettiği talebi reddetti. İsveç’te yaşayan sanıklardan Abdulkadir Aygan’ın ifadesinin alınması için Adalet Bakanlığı’na yazı yazılmasına, tanıklar Celal Yeltekin ve Ömer Özüyılmaz’ın akıbetlerinin sorulmasına, tanık Latif Şimşek için zorla getirme kararı çıkarılmasına ve aranan sanıklar hakkında yazılan müzekkerelerin yanıtlarının beklenmesine karar verdi. Sanıklar Muhsin Gül, Mehmet Zahir Karadeniz, Fethi Çetin ve Mahmut Yıldırım hakkındaki yakalama emirlerinin infazını bekleniyor. Bir sonraki duruşma 20 Ocak’ta (20 Ekim).