MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Müjdat Gezen’in Yeni Akit’e açtığı hakaret davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Yeni Akit Gazetesi
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2016
SON GÜNCELLEME TARİHİ
20/03/2020
İFADE TÜRÜ
Diğer
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Yayın Organı
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Hukuk Mahkemeleri
Tazminat davasında tazminata hükmedilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Medeni Kanunu
md. 25

Halk TV’de 17 Ekim 2015’te yayınlanan bir programa katılan Müjdat Gezen diğer program katılımcıları ile canlı yayında içki içildiği ya da kendilerinin ezan sesinden rahatsız olduğunu iddia eden kişilerle ilgili yürüttüğü tartışma esnasında, “pezevenk” ifadesini kullanmış; bu ifadeyi hakaret anlamında kullanılmadığını, Azericede yol gösteren anlamına geldiğini belirtmişti.

Bu olayın ardından Yeni Akit Gazetesi “‘Pezevenk’ M. ‘Küfürbaz’ Y” başlıklı bir haber yayınladı. Haberde halkın Gezen’e tepkili olduğu, böyle bir olayın daha önce görülmediği ve programın kaldırılmasının istendiği öne sürüldü.

Gezen, haberin kişilik haklarını zedelediği gerekçesiyle 3 kuruşluk tazminat ve dava kararının Yeni Akit dahil 5 gazetede yayımlanması talepli bir dava açtı. 28.06.2016’da Bakırköy 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, davayı kesmen kabul ederek tazminata hükmetti. Kararın temyiz edilmesi üzerine Yargıtay, 11.02.2016’da mahkemenin kararını onadı.

Yeni Akit Gazetesi 19.09.2016 tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yaptı.

AYM, Yeni Akit aleyhine verilen kararın ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine karar verdi. Yazıda yer verilen ifadelerin TV programında da dile getirildiğine ve yazının bu anlamda bir eleştiri niteliğinde olduğuna işaret eden AYM, tazminata hükmeden ilk derece mahkemesinin, yayınlanan haberi yayımlandığı bağlamdan ve haber içerisinde geçen bir kelimeyi yazının bütününden kopararak değerlendirme yaptığını belirtti. İhlal nedeniyle yeniden yargılama yapılmasına karar veren mahkeme, bu şekilde yeterli giderimin sağlanacağını belirterek tazminat talebini reddetti

EK BELGELER
Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Ltd. Şti. (5), B. No: 2017/4786, 28/1/2020 (Link)
AYM Kararı 28/01/2020
https://kararlarbilgibankasi.anayasa.gov.tr/BB/2017/4786