MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Muhammed Enes Sezgin – “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Muhammed Enes Sezgin
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
10/01/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşüncelere Erişim Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 265

Mezopotamya Ajansı muhabiri Muhammed Enes Sezgin ve Jin News muhabiri Sena Dolar hakkında takip ettikleri bir basın açıklaması gerekçe gösterilerek “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması 31 Mart’ta görüldü.

Davada Sezgin ve Dolar’ın yanı sıra 38 sanık daha yargılanıyor. Büyükçekmece 10. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya sanıklar ve avukatları mazeret bildirerek katılmadı.

Mahkeme, duruşma salonunun 40 kişiyi alacak kapasiteye sahip olmaması nedeniyle davanın Silivri Açık Ceza İnfaz Kurumuna bağlı bir duruşma salonunda görülmesi için Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına müzekkere yazılmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 29 Eylül’de (31 Mart).

29 Eylül’de görülen duruşmada, savunmalar alındı. Mahkeme heyeti, savunması alınan kişilerin duruşmadan vareste tutulmasına, ifadesi alınmayan kişilere gelecek celse duruşmada hazır edilmemeleri halinde haklarında yakalama emri çıkarılacağına dair SMS gönderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 10 Ocak 2023’te (29 Eylül).

10 Ocak’ta görülen duruşmada, Muhammed Enes Sezgin ve Sena Dolar hakkında beraat kararı verildi (10 Ocak).