MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Mezopotamya Ajansı – tayin haberine erişim engeli
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Mezopotamya Ajansı
ŞEHİR
Diyarbakır
MÜDAHALENİN YILI
2023
SON GÜNCELLEME TARİHİ
27/07/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Haber Ajansı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Yayın Organı
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Sulh Ceza Hakimlikleri
Erişim engelleme kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun
md. 9

Diyarbakır merkezli yürütülen soruşturma kapsamında Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Aziz Oruç, Xwebûn gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş, gazeteciler Zeynel Abidin Bulut, Ömer Çelik, Mazlum Doğan Güler, İbrahim Koyuncu, Neşe Toprak, Elif Üngür, Abdurrahman Öncü, Suat Doğuhan, Remziye Temel, Ramazan Geciken, Lezgin Akdeniz ve Mehmet Şahin ile tutuksuz Esmer Tunç, İbrahim Bayram ve Mehmet Yalçın hakkında “örgüt üyeliği” iddiasıyla dava açıldı. 16 Haziran 2022 tarihli ilk duruşmada gazetecilerin iddianamesini hazırlayan soruşturma savcısı ile eşinin heyette yer aldığı ortaya çıktı. Gazetecilerin avukatları, reddi hakim talebinde bulundu ancak talep kabul edilmedi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bu haberin sosyal medyada paylaşılmasıyla ilgili başlattığı soruşturma kapsamında sabah saatlerinde Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Delal Akyüz’ün İzmir’deki evine, MA muhabiri Fırat Can Arslan ve gazeteci Sibel Yükler’in Ankara’daki evlerine, öğlen saatlerinde ise bianet editörü Evrim Kepenek’in İstanbul’daki evine polis tarafından baskın düzenlendi, gazeteciler gözaltına alındı. Gazeteci Evrim Deniz ise Diyarbakır’da ifade için çağrıldığı Huzur Polis Merkezi Amirliği’nde gözaltına alındı. Savcılık sorgusunun ardından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen Yükler, Kepenek, Deniz ve Akyüz, yurt dışı yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken; Arslan tutuklandı (26 Temmuz).

Diyarbakır 1. Sulh Ceza Hakimliği, 18 Temmuz’da Mezopotamya Ajansı’nda (MA) yayımlanan “Gazeteciler davasındaki evli savcı ve hakimin tayini çıktı” başlıklı habere 28 Temmuz’da erişim engeli getirdi (27 Temmuz).