MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Sadiye Eser – “örgüt üyeliği” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Sadiye Eser
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2019
SON GÜNCELLEME TARİHİ
08/09/2022
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Haber Ajansı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 314/2

İstanbul’da 29 Kasım’da Beyoğlu’nda bulunan Mezopotamya Ajansı bürosundan çıktıktan sonra gözaltına alınan gazeteciler Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı ile tutuklandı. Gazetecilerin örgüt üyeliği iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianame kabul edildi. Gazeteciler terör örgütü üyesi olmak suçlamasıyla yargılanacak.

26 Mart 2020 tarihli ilk duruşmada İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi Mezopotamya Ajansı muhabirleri Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu hakkında tahliye kararı verdi. Mahkeme duruşmayı 15 Ekim tarihine bıraktı.

15 Ekim’de görülen duruşmada, mahkeme, gazeteciler hakkında imza verme adli kontrol tedbirinin kaldırılmasına, yurt dışı çıkış yasağının devamına ve dijital materyallerin iadesine ve dinlenilmesi beklenen bir tanık hakkında zorla getirme müzekkere yazılmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 9 Mart’ta (15 Ekim).

9 Mart’taki duruşmada mahkeme, Mezopotamya Ajansı muhabirleri Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun aleyhinde ifade veren tanık hakkında zorla getirme müzekkeresi yazılmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 8 Haziran’da (9 Mart).

8 Haziran’da görülen duruşmada Topaloğlu ve Eser’in avukatları Özgür Baran isimli tanığın dinlenilmesinden vazgeçilmesini ve müvekkillerinin beraatlarını talep etti. Mahkeme, Özgür Baran’ın dinlenmesi için yeniden talimat yazılmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 21 Eylül’de (8 Haziran).

21 Eylül’de görülen duruşmada, mahkeme eksikliklerin giderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 18 Kasım’da (21 Eylül).

18 Kasım’da görülen duruşmada mahkeme, bir önceki duruşmalara da katılmayan tanığın zorla getirilmesine ve gazeteciler hakkında adli kontrol tedbirlerinin devam ettirilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 11 Ocak’ta (18 Kasım).

11 Ocak’ta görülen duruşmada mahkeme, altı celsedir dinlenemeyen tanık için yeniden talimat yazılmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 12 Mayıs’ta (11 Ocak).

12 Mayıs’ta görülen duruşmada, esas hakkındaki mütalaasını sunan duruşma savcısı, Eser ve Topaloğlu’nun “örgüt üyeliği” suçundan cezalandırılmasını istedi. Eser ve Topaloğlu’nun avukatları esasa karşı beyanda bulunmak için süre talep etti. Mahkeme süre talebini kabul etti. Bir sonraki duruşma 15 Haziran’da (12 Mayıs)

15 Haziran’da görülen duruşmada, haklarında yakalama kararı bulunan sanıkların yakalama infazlarının beklenmesine karar verildi. Bir sonraki duruşma 8 Eylül’de (15 Haziran).

8 Eylül’de görülen karar duruşmasında, Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 6 yıl 3’er ay hapis cezasına çarptırıldı (8 Eylül).