MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Mezopotamya Ajansı muhabiri Mehmet Güleş’e gözaltı
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Mehmet Güleş
ŞEHİR
Diyarbakır
MÜDAHALENİN YILI
2023
SON GÜNCELLEME TARİHİ
08/02/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Haber Ajansı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşüncelere Erişim Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Cumhuriyet Savcılıkları
Gözaltı kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 217

Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Mehmet Güleş, 8 Şubat 2023 günü, Diyarbakır Bağlar’daki arama kurtarma çalışmalarıyla ilgili röportaj yaptığı gönüllüyle birlikte gözaltına alındı. “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasıyla gözaltına alınan Güleş ve arama kurtarma gönüllüsü Mehmet Nuri Güzel, Diyarbakır Güvenlik Şube Müdürlüğüne götürüldü.

Üzerine atılı suçlamayı reddeden Güleş, kamu görevini yerine getirmek maksadıyla enkaz alanına gittiğini ve mesleğinin gereğini yaptığını vurguladı. Güleş’in avukatı Resul Temur ise gözaltı işleminin hukuki dayanaktan yoksun olduğuna dikkat çekerek müvekkilinin serbest bırakılmasını istedi.

Emniyetteki ifade işlemleri tamamlanan Güleş ve arama kurtarma gönüllüsü Güzel adliyeye çıkartıldı. Güleş ve Güzel’in sorgularını yapan savcılık, her ikisini de, TCK 217/A kapsamında “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçundan adli kontrolle salıverilmeleri şartıyla sulh ceza hâkimliğine sevk etti. Sulh ceza hâkimi, Güleş ve Güzel’i yurt dışı çıkış yasağı ve haftanın her günü imza şartıyla serbest bıraktı (8 Şubat).