MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Mezopotamya Ajansı muhabiri İdris Sayılğan – “Askeri yasak bölgeye izinsiz geçiş yapmak” iddasıyla yargılama
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
İdris Sayılgan
ŞEHİR
Edirne
MÜDAHALENİN YILI
2020
SON GÜNCELLEME TARİHİ
14/04/2021
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Haber Ajansı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 332

Yunanistan’a geçmek için Edirne sınırına giden sığınmacıların haber takibini yapmak için bölgeye giden Mezopotamya Ajansı muhabirleri İdris Sayılğan ve Naci Kaya, “yasaklı bölgede çekim yapmak” gerekçesiyle 29 Şubat’ta gözaltına alındı.

Sayılğan ve Kaya’nın süren davaları olduğu için 2 Mart tarihinde Edirne’den kendi yargılandıkları mahkemelere SEGBİS’le bağlandılar.  Hakkında Muş Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 8 yıl 3 ay hapis cezası verilen Sayılğan, kendisini tahliye edip, dosyasını onaylanması için Yargıtay’a gönderen Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’ne ifade verdi. Mahkeme, Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, yurt dışı yasağı olan Sayılğan’ın sınırı geçmeye çalışırken yakalandığına dair yazısı gerekçe göstererek, Sayılğan’ın tutuklanmasına karar verdi.

Mahkeme heyeti, eldeki delillere göre bu kararı verdiklerini, bölgeden yaptığı haberlerin itiraz sırasında delil olarak sunulması halinde bir değerlendirme yapacaklarını bildirdi. Kararın ardından gazeteci Sayılğan Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Mahkeme Kaya’nın serbest bırakılmasına karar vermesine rağmen, savcılık gözaltı süresinin iki gün daha uzatılmasına karar verdi (2 Mart).

3 Mart tarihinde Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, avukatların itirazı üzerine Sayılğan hakkında tahliye kararı verdi (3 Mart).

8 Ekim tarihinde, Sayılğan ile Kaya hakkında “Askeri yasak bölgeye izinsiz geçiş yapmak” suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması yapıldı.  Edirne 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmaya, Kaya ve Sayılğan, Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Sayılğan, mültecilerin sınır kapısına yığıldığı duyumu üzerine Edirne’ye gittiklerini ve buradaki gelişmeleri takip ettiklerini dile getirdi ve gözaltına alındığı sırada el konulan cihazlarının kendisine geri verilmesini ve beraatini istedi.

Ardından söz alan gazeteci Kaya ise, iddianamede “sınıra gizli gelindiği” yönünde suçlama olduğunu, ancak bulundukları yerde yüzlerce gazetecinin olduğunu kaydetti.

Mahkeme, Kaya ve Sayılğan’ı gözaltına alan askerlerin ifadelerine başvurulmasına karar vererek, duruşmayı 27 Ocak 2021 tarihine erteledi (8 Ekim).

27 Ocak’ta görülen duruşmada bir tanığın dinlenmesinin ardından, mahkeme esas hakkında mütalaanın hazırlanması için dosyanın savcılığa gönderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 14 Nisan’da (27 Ocak).

14 Nisan’da görülen üçüncü duruşmada, mahkeme Kaya ve Sayılğan’ın beraatine karar verdi (14 Nisan).