MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Metin Cihan’a TÜGVA belgeleri davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Metin Cihan
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
14/12/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Sosyal Medya Hesabı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 136

Devlet içindeki kadrolaşmayı gösterdiği öne sürülen Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) belgelerini paylaşan gazeteci Metin Cihan’a “kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak” suçlamasıyla açılan davanın ikinci duruşması İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada taraf avukatları hazır bulundu. Cihan’a TÜGVA belgelerini sızdırdığı iddiasıyla tutuklanan eski TÜGVA çalışanı Ramazan Aydoğdu ise duruşmaya tutuklu bulunduğu Üsküdar Paşa Kapısı Cezaevinden SEGBİS ile katıldı. Mahkeme hâkimi, TÜGVA tarafından dosyaya sunulan ve tutuklu sanık Aydoğdu’nun TÜGVA çalışanı olmadığı, gönüllü olarak çalıştığı iddia edilen dilekçeyi okudu. TÜGVA’nın avukatı söz alarak, şikâyetlerinin devam ettiğini belirtti ve katılma talebinde bulundu.

Mahkeme, TÜGVA’nın katılma talebinin kabulüne, Cihan hakkındaki yakalama kararının devamına, TÜGVA belgelerine erişim sağlanması, belgelerin manipüle edilmesi, değiştirilmesi ve gönderilmesi hususları ile sanıklar arasında irtibat bulunup bulunmadığının tespiti için bilirkişiden rapor alınmasına karar verdi. Mahkeme, Aydoğdu’nun tutukluluk halinin de devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 11 Mayıs’ta (15 Nisan).

11 Mayıs’ta görülen duruşmada, mahkeme sanık R. A.’nın tahliyesine karar vererek, gazeteci Metin Cihan hakkında çıkarılan yakalama kararının infazının ve bilirkişi raporunun düzenlenmesinin beklenmesine hükmetti. Bir sonraki duruşma 24 Haziran’da (11 Mayıs).

24 Haziran’da görülen duruşmada, mahkeme, mazeretsiz şekilde dosyadan çekilen bilirkişilerle ilgili Adalet Bakanlığına bağlı İstanbul Bilirkişilik Bölge Kurulu’na müzekkere yazılmasına ve Aydoğdu’nun adli kontrolünün ve Cihan hakkındaki yakalama kararının devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 19 Ekim’de (24 Haziran).

19 Ekim’de görülen duruşmada, mahkeme avukat Özgür Urfa’nın dosyadan çekilen bilirkişi için suç duyurusunda bulunulması talebini reddederek gazeteci Metin Cihan hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenmesine ve dosyanın yeniden bilirkişiye gönderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 14 Aralık’ta (19 Ekim).

14 Aralık’ta görülen duruşmada, Cihan’ın avukatı bilirkişi raporunun polis olmayan tarafsız bir kişi tarafından incelenmesini istedi. Mahkeme talebi reddetti. Bir sonraki duruşma 8 Mart 2023’te (14 Aralık).