MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Metin Cihan’a TÜGVA belgeleri davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Metin Cihan
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
08/03/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Sosyal Medya Hesabı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 136

Devlet içindeki kadrolaşmayı gösterdiği öne sürülen Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) belgelerini paylaşan Metin Cihan’a “kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak” suçlamasıyla İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Dosyada Ramazan Aydoğdu isimli bir kişi hakkında da Metin Cihan’a bilgileri verdiği gerekçesiyle 3 yıl 9 aydan 10 yıl 6 aya kadar hapsi isteniyor. Aydoğdu 24 Kasım 2021’de tutuklandı.

Davanın ilk duruşmasında yurtdışında olan Metin Cihan için yakalama kararı çıkarttı. İkinci duruşmada ise mahkeme TÜGVA’nın  katılma talebini kabul etti. Ayrıca TÜGVA belgelerine erişim sağlanması, belgelerin manipüle edilmesi, değiştirilmesi ve gönderilmesi hususları ile sanıklar arasında irtibat bulunup bulunmadığının tespiti için bilirkişiden rapor alınmasına karar verdi. Mahkeme, Aydoğdu’nun tutukluluk halinin de devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 11 Mayıs’ta (15 Nisan 2022).

11 Mayıs’ta görülen duruşmada, mahkeme sanık Ramazan Aydoğdu’nun tahliyesine karar verdi. Metin Cihan hakkında çıkarılan yakalama kararının infazının ve bilirkişi raporunun düzenlenmesinin beklenmesine hükmetti. Bir sonraki duruşma 24 Haziran’da (11 Mayıs).

24 Haziran’da görülen duruşmada, mahkeme, mazeretsiz şekilde dosyadan çekilen bilirkişilerle ilgili Adalet Bakanlığına bağlı İstanbul Bilirkişilik Bölge Kurulu’na müzekkere yazılmasına ve Aydoğdu’nun adli kontrolünün ve Cihan hakkındaki yakalama kararının devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 19 Ekim’de (24 Haziran).

19 Ekim’de görülen duruşmada, mahkeme avukat Özgür Urfa’nın dosyadan çekilen bilirkişi için suç duyurusunda bulunulması talebini reddederek gazeteci Metin Cihan hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenmesine ve dosyanın yeniden bilirkişiye gönderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 14 Aralık’ta (19 Ekim).

14 Aralık’ta görülen duruşmada, Cihan’ın avukatı bilirkişi raporunun polis olmayan tarafsız bir kişi tarafından incelenmesini istedi. Mahkeme talebi reddetti. Bir sonraki duruşma 8 Mart 2023’te (14 Aralık).

8 Mart’taki duruşmada bilirkişi raporunu sundu. Ramazan Aydoğdu bilirkişi raporunu sunmak için süre istedi. Bir sonraki duruşma 28 Nisan’da. (8 Mart)