MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Merdan Yanardağ’a hapis cezası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Merdan Yanardağ
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2023
SON GÜNCELLEME TARİHİ
04/10/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Televizyon
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Editör / Genel Yayın Yönetmeni
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 7/2

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ 26 Haziran tarihinde TELE 1 kanalında yayınlanan 4 Soru 4 Cevap programında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP), PKK lideri Abdullah Öcalan ile yeni bir çözüm süreci hazırlığında olduğunu ima etmek için kullandığı sözleri nedeniyle program çıkışında “suçu ve suçluyu övme” ile “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından gözaltına alındı (26 Haziran)

Savcılıkta ifadesi alınan Yanardağ, Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan tutuklandı (27 Haziran).

Merdan Yanardağ hakkında hazırlanan iddianame İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Yanardağ’ın 3713 sayılı TMK’nin 7/2-1.cümle, 7/2-2.cümle ve 5237 sayılı TCK’nin 215/1, 218/1 maddelerinden cezalandırılması talep edildi. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, savcılığın iddianamesini kabul etmedi (11 Temmuz).

4 Ekim’de görülen duruşmada savcı Yanardağ’a ‘örgüt propagandası’ suçlaması yöneltti ve ceza istedi. Yanardağ ve avukatları esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yaptı.

Yanardağ: “Demokrasiler suçluların da haklarının olduğu rejimlerdir. Savcılık makamı, Türkiye’nin totaliter bir rejime doğru evrilmesini talep ediyor. Mütalaadan böyle anlaşılıyor. Adalet yoksa bir ülkede barış da olmaz. Savcılık makamının bu sorumlulukla hareket etmesi gerektiğini düşünüyorum. Burada gazetecilik faaliyeti yargılanıyor. Sanal bir suç yaratılmak isteniyor. Nazi mahkemeleri mantığıyla fiile değil faile bakarak suç üretiliyor” dedi.

Son sözlerin ardından kararını açıklayan mahkeme “örgüt propagandası” suçlamasıyla Yanardağ’ı 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Suçun sabit olduğuna hükmeden mahkeme, Yanardağ’ın açıklamayı televizyonda yapması nedeniyle cezada yarı oranda arttırıma gitti. Mahkeme kararla birlikte Yanardağ’ın tahliyesine karar verdi (4 Ekim).