MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Mehmet Emin Kurnaz – “Hakaret” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Mehmet Emin Kurnaz
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
20/10/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Editör / Genel Yayın Yönetmeni
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hükmün açıklanmasının geri bırakılması karar verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 299

BirGün gazetesi politika editörü Mehmet Emin Kurnaz, “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” (TCK 125) ve “cumhurbaşkanına hakaret” (TCK 299) suçlamalarıyla, gazetenin 25 Mayıs 2021 tarihinde yayımladığı “Çetelerin İktidarı” başlıklı Pazar ekinde MHP lideri Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret edildiği iddialarıyla yargılanıyor.

Davanın 7 Aralık’ta görülen ikinci duruşmasında, Kurnaz ve avukatı Tolgay Güvercin hazır bulundu. Bir sonraki duruşma 17 Mart’ta (7 Aralık).

17 Mart’ta görülen duruşmada, mahkeme Kurnaz ve avukatının mütalaaya karşı beyanda bulunmak üzere süre talebini kabul etti. Bir sonraki duruşma 8 Eylül’de (17 Mart).

8 Eylül’de görülen duruşmada, esasa karşı savunmasını yapan Kurnaz, daha önceki beyanlarını tekrar ederek suçlamaya konu edilen haberi kamu yararı için yaptığını söyledi. Kurnaz, beraatını talep etti. Mahkeme davayı hükme bağlamak için dosyanın incelenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma, 20 Ekim’de (8 Eylül).

20 Ekim’de görülen duruşmada, mahkeme Kurnaz’ı her iki suçlamadan ayrı ayrı 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı (20 Ekim).