MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Mehmet Aslan – “Örgüt üyeliği” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Mehmet Aslan
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
16/12/2021
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Haber Ajansı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 314/2

Gazetecilik faaliyetleri nedeniyle 9 Ocak 2021’den beri Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Mezopotamya Ajansı muhabiri Mehmet Aslan hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Örgüt üyeliği” ve “Kitleleri galeyana getirici/kışkırtıcı haber yapma” suçlamalarıyla hazırlanan iddianame Antalya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunuldu. Mahkeme ise konu edilen suçun yerinin İstanbul olduğunu belirterek yetkisizlik kararı verdi. Bunun üzerine İstanbul’a gönderilen iddianame İstanbul 24’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İlk duruşma 26 Mayıs’ta (15 Nisan).

9 Ocak’tan bu yana tutuklu olan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Mehmet Aslan İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada tahliye edildi. Bir sonraki duruşma 14 Ekim’de (26 Mayıs).

14 Ekim’deki duruşmada, mahkeme dava dosyasındaki eksiklerin giderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 16 Aralık’ta (14 Ekim).

16 Aralık’ta görülen duruşmada ara kararını açıklayan mahkeme Aslan’ın beraatına ve hakkındaki yurt dışı yasağının kaldırılmasına hükmetti (16 Aralık).