MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
MA muhabiri Cemil Uğur – “örgüt üyeliği” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Cemil Uğur
ŞEHİR
Van
MÜDAHALENİN YILI
2020
SON GÜNCELLEME TARİHİ
07/02/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Haber Ajansı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 314/2

6 Ekim sabahı Mezopotamya Ajansı’nın Van Bürosu ile aralarında Jinnews muhabirlerinin de bulunduğu çok sayıda gazetecinin evine baskın düzenlenmiş, baskınlarda MA muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur ile Jinnews muhabiri Şehriban Abi ve Nazan Sala gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesinin Van’da askerlerce helikopterden atılarak işkenceye uğrayan Servet Turgut ve Osman Şiban’ın haberinin yapılması olduğu öğrenildi. Gözaltına alınan gazeteciler tutuklandı (9 Ekim).

Gözaltına alınan gazeteci Cemil Uğur, Van’ın Çatak ilçe kırsalında operasyona çıkan askerlerin gözaltına aldığı köylüler Servet Turgut ve Osman Şiban’ın helikopterden atıldıklarını belgeleriyle haberleştirmişti.

Zeynep Durgut aynı haber nedeniyle 22 Aralık’ta gözaltına alınmış ve serbest bırakılmıştı.

Tutuklanan gazeteciler Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Adnan Bilen, Cemil Uğur, Jinnews muhabiri Şehriban Abi ve gazeteci Nazan Sala ile tutuksuz yargılanan Zeynep Durgut’un iddianamesi hazırlandı. 130 gündür tutuklu olan gazetecilere “örgüt üyeliği” suçlaması yönelten savcı, Nazan Sala’ya ayrıca “örgüt propagandası” suçlaması yöneltti.

İddianame, Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi (16 Şubat).

2 Nisan’da görülen duruşmada mahkeme, gazeteciler Cemil Uğur, Şehriban Abi, Nazan Sala ve Adnan Bilen’in tahliyesine karar verdi. Gazeteciler için ayda bir imza verme ve yurt dışına çıkış yasağı tedbirleri uygulanacak (2 Nisan).

2 Temmuz’da görülen duruşmada, gazeteciler hakkında ayda bir imza verme ve yurt dışı yasağı şeklinde uygulanan adli kontrol tedbirleri kaldırılmadı. Bir sonraki duruşma 21 Ekim’de (2 Temmuz).

21 Ekim’de görülen duruşmada mahkeme, tüm adli kontrol tedbirlerini kaldırdı; avukatların, gazetecilerin ekipmanlarının geri verilmesi talebini reddetti ve Nazan Sala hakkında devam eden soruşturmanın akıbetinin öğrenilmesi için yazı yazılmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 6 Ocak’ta (21 Ekim).

6 Ocak’taki duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, her bir gazetecinin “örgüt üyeliği” suçlamasından beraatlerini talep etti. Savcı, Sala’nın ana dosyadaki “propaganda” suçlamasından ise cezalandırılmasını talep etti. Mütalaaya karşı savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme, tüm gazetecilerin “örgüt üyeliği” suçlamasından beraatlerine hükmetti. Nazan Sala ise “örgüt propagandası” suçlamasından 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı, hükmün açıklanması geriye bırakıldı (6 Ocak)

7 Şubat’ta Anayasa Mahkemesi, bu dava dosyası kapsamında gözaltına alınan ve tutuklanan gazeteci Cemil Uğur’un  tutuklanmasını oy birliği ile hukuka aykırı buldu. AYM, Uğur’un kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine hükmetti (7 Şubat).