MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
MA muhabiri Berivan Altan’ın tutuklanması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Berivan Altan
ŞEHİR
Ankara
MÜDAHALENİN YILI
2022
SON GÜNCELLEME TARİHİ
05/07/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Haber Ajansı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Tutuklama kararı verilmesi/tutukluluğun devamına karar verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 314/1

Ankara merkezli soruşturma kapsamında 25 Ekim’de Mezopotamya Ajansı (MA) Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, MA muhabirleri Berivan Altan, Deniz Nazlım, Selman Güzelyüz, Hakan Yalçın, Ceylan Şahinli, Emrullah Acar ile JİNNEWS muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Değer ile Mehmet Günhan gözaltına alındı (25 Ekim).

Ankara Adliyesi’ndeki savcılık ifadeleri tamamlanan MA Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, MA muhabirleri Berivan Altan, Deniz Nazlım, Selman Güzelyüz, Hakan Yalçın, Ceylan Şahinli, Emrullah Acar ile JİNNEWS muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Değer “örgüt üyeliği” (TCK 314) iddiasıyla tutuklandı (29 Ekim).

2023

16 Mayıs tarihli ilk duruşmada Deniz Nazlım, Selman Güzelyüz, Mehmet Günhan, Hakan Yalçın ve Zemo Ağgöz tahliye edildi (16 Mayıs).

5 Temmuz’da görülen ikinci duruşmada mahkeme adli kontrol tedbirlerinin devamına karar verdi ve gazetecilerin vareste tutulma taleplerini reddetti. Dijital materyallerin iade edilmesi yönündeki talep reddedildi, dava 26 Ekim 2023 gününe ertelendi (5 Temmuz).