MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Levent Gültekin – “Cumhurbaşkanına hakaret” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Levent Gültekin
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2023
SON GÜNCELLEME TARİHİ
19/03/2024
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Televizyon
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 299

Gazeteci Levent Gültekin hakkında 27 Eylül 2022’de Halk TV’deki İki Yorum programında Mersin Mezitli’de polisevine yönelik silahlı saldırıyla ilgili sarf ettiği sözler nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” (TCK 299) suçlamasıyla dava açıldı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı hazırladığı iddianamede, 27 Eylül 2022’de yayınlanan programla ilgili olarak AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatlarının şikayetçi olduğunu belirtildi. Bu kapsamda soruşturma başlatıldığını aktaran savcılık iddianamede, Gültekin’in programdaki ifadelerine yer verdi.

Gültekin savcılığa verdiği ifadede Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik hakaret içerikli beyanlarda bulunmasının söz konusu olmadığını söyledi. Yayın kaydının doğru olduğunu belirten Gültekin “Yayından önce 7 askerimizin şehit haberini almıştık. Bu manada olayın vahameti ile ve duygusal etkisi ile ülke gündemine ilişkin siyasi eleştirilerde bulundum. Kesinlikle hakaret içerikli beyanda bulunmam söz konusu değil. Üzerime atılı suçlamayı kesinlikle kabul etmiyorum” dedi.

Savcılık da iddianamede, yapılan soruşturma kapsamında Gültekin’in basın yolu ile aleni bir şekilde Cumhurbaşkanının şeref, onur ve saygınlığını rencide ettiğini belirterek dava açtı.

TCK 299 kapsamında 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapisle cezalandırılması talep etti. Gültekin, Bakırköy Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak (27 Eylül).

İstanbul Bakırköy 44. Asliye Ceza Mahkemesi,  gazeteci Levent Gültekin’i, “Cumhurbaşkanına hakaret” (TCK 299) iddiasıyla 11 ay 20 gün hapis cezası verdi (19 Mart).