MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
KHK ile kapatılan Jin Haber Ajansı (JINHA) editörü ve ressam Zehra Doğan’a üyelik ve propaganda davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Zehra Doğan
ŞEHİR
Mardin
MÜDAHALENİN YILI
2016
SON GÜNCELLEME TARİHİ
25/06/2019
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Haber Ajansı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Editör / Genel Yayın Yönetmeni
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 7/2

Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Jin Haber Ajansı (JINHA) Editörü Zehra Doğan ve HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan’ın Danışmanı Mazlum Kavak 21 Temmuz 2016’da Mardin’de bir kafede otururken gözaltına alındı. İki gün sonra Nusaybin Adliyesi’nde hakim karşısına çıkartılan Doğan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Doğan, 4,5 ay cezaevinde tutulduktan sonra 9 Aralık 2016’da Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “örgüt propagandası” ve “örgüt üyeliği” iddiasıyla hakkında açılan davanın ilk duruşmasında tahliye edildi. Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Doğan, “örgüt üyeliği” suçlamasından beraat etti. Ancak 21 Aralık 2015 – 9 Aralık 2016 tarihlerinde sosyal medyada yaptığı paylaşımlar ve 22 Aralık 2015’te Nusaybin’de 10 yaşındaki bir çocuğun notlarını haberleştirdiği için 2 yıl 9 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Ceza, 2 Haziran 2017’de onandı. Doğan, 12 Haziran 2017’de tutuklandı.

Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde kaldığı sürede hapishane yönetimi, Doğan’ın resim yapması için istediği boya kalemlerini ve boyaları Doğan’a vermedi. Doğan, cezaevinde ulaşabildiği bitki köklerinden ve regl kanından boya yaptı, resimlerini üretti. Cezaevi yönetimi, Doğan’a avukatlarının ve arkadaşlarının yolladığı kitapları da “yasak” diyerek vermedi.

Doğan, 16 Mart 2018’de 20’ye yakın mahpusla birlikte Tarsus Cezaevi’ne gönderildi.

Sokağa çıkma yasağı döneminde Mardin Nusaybin’de çizdiği resimleri, sosyal medyada paylaştığı ve 10 yaşındaki bir çocuğun notlarını haberleştirdiği için “terör örgütü propagandası yaptığı” suçlamasıyla 2 yıl 9 ay 22 gün hapis cezası alan gazeteci ve ressam Zehra Doğan tutulduğu Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’nden tahliye edildi (24 Şubat).