MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Karşı gazetesi ortağı Kutlu Esendemir – “terör örgütüne bilerek yardım” suçlaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Kutlu Esendemir
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2018
SON GÜNCELLEME TARİHİ
01/07/2019
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Yayın Organı Sahibi Kişi
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 220/7

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu eski genel yayın yönetmeni Eren Erdem dahil kapatılan Karşı gazetesi 11 çalışanını “FETÖ üyeliği” ve “FETÖ’ye yardım” iddiasıyla yargılamaya başladı. Karşı gazetesi yönetici ve çalışanları Turan Ababey (gazetenin sahibi), Emre Erciş ve Mehmet Bozkurt için, “silahlı terör örgütü üyesi olmamakla birlikte bilerek isteyerek örgüte yardım” iddiasıyla; gazete ortağı Alaattin Akkaşoğlu, Mehmet Aydoğmuş, Onur Kala, Murat Kazancı ve Emrah Direk’in, ‘silahlı terör örgütüne üyelik”ten 15 yıl hapsi; Kutlu Esendemir’in ise “örgüte bilerek yardım” iddiasıyla 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

İddianamede Ufuk Emir Köroğlu ve Değer Özergün’ün, “örgüt üyeliği”nden 15 yıla ve “terörle mücadele eden kamu görevlilerinin kimliğini açıklamak”tan sekiz yıl altı aya kadar hapsi da istendi. Gizli tanık “Ayçiçek”in beyanlarına dayanan iddianameye göre, bir firma tarafından zaman zaman gazeteye yollanan çiçeklerin saksılarına ve çikolata kutularına gizlenmiş CD’ler üzerinden de gazeteye haberler gönderildiği, gazetenin o dönemki sahibinin bu belgelerin yayınlanmasını istemediği halde Eren Erdem’in, hükümeti düşüreceği, Lahey’de savaş suçlusu olarak yargılatacağı gerekçesiyle belgeleri savunduğu iddia edildi. Sanık Turan Ababey’in iddialarının asılsız olduğunu ifade eden Erdem, “Açık kaynak taramaları yapılmış, bütün her şeyimiz ortadadır. Bu bağlamda ben, bu mütalaayı kabul etmiyorum. Bir gizli tanık beyanı üzerine iddianame yazılıyor. Kendisi bunları reddediyor. Tutuksuz yargılanmayı talep ediyorum” diye konuştu. Ancak mahkeme oyçokluğuyla tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Yakalanan sanık Onur Kala’nın tutuklanmasına karar veren mahkeme heyeti, sanık Alaaddin Akkaşoğlu hakkındaki dosyanın ayrılmasına hükmetti. Yayın koordinatörü Kutlu Esendemir ile ilgili adli kontrol ve duruşmalara katılma zorunluluğu kaldırıldı. Firari sanıklar Ufuk Emin Köroğlu, Emrah Direk, Değer Özergün, Mehmet Aydoğmuş ve Murat Kazancı ile ilgili yakalama kararlarının infazı da beklenecek. Dava, 7, 8, 9, 10 ve 11 Ocak 2019’da Çağlayan’da sürdü.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu eski genel yayın yönetmeni Eren Erdem dahil kapatılan Karşı gazetesi 11 çalışanını “FETÖ üyeliği” ve “FETÖ’ye yardım” iddiasıyla yargılamaya devam etti. Mahkeme, Eren Erdem’i 4 yıl 2 ay hapse mahkum etti. Mahkeme Onur Kala’ya “terör örgütü üyeliği” iddiasıyla 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası vererek tutukluluğunun devamına hükmetti; Karşı gazetesi yönetici ve çalışanları Turan Ababey’i 4 yıl 2 ay hapse mahkum ederek duruşmada tutukladı. Gazete çalışanları Mehmet Bozkurt ve Kutlu Esendemir’in beraatine karar veren mahkeme, diğer çalışan Emre Erciş’e “Üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek” suçundan alt sınırdan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi. Yakalama kararı infaz edilmeyen sanıklar Ufuk Emin Köroğlu, Emrah Direk, Değer Özergün, Mehmet Aydoğmuş, Murat Kazancı yönünden dosyanın ayrılmasına karar verildi. Eren Erdem “gizlilik ihlali” ve “gizli tanığı ifşa” suçlamalarından beraat etti (1 Mart).