MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Kapatılan IMC TV Program Koordinatörü Ayşegül Doğan “terör örgütü yöneticiliği” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Ayşegül Doğan
ŞEHİR
Diyarbakır
MÜDAHALENİN YILI
2017
SON GÜNCELLEME TARİHİ
07/12/2020
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Televizyon
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 314/1

Kapatılan IMC TV Program Koordinatörü Ayşegül Doğan “PKK örgütü yöneticiliği” iddiasıyla 22 yıl 6 ay hapis istemiyle yargılanıyor. Gazetecinin yargılanmasına sebep olan delillerin gazetecilik faaliyeti kapsamında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) yöneticileriyle yaptığı görüşmeler, Diyarbakır’daki DTK binasında yöneticileriyle yaptığı röportajlar ve katıldığı etkinliklerden oluştuğu belirtiliyor. 11 Eylül tarihli duruşmada Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi, Doğan’ın ses kayıt örneklerinin alınması için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmesine karar verdi.

Yargılamanın  25 Aralık’ta gerçekleşen dördüncü duruşmasında, mahkeme Cumhurbaşkanlığı Basın Yayın Enformasyon Müdürlüğüne yazı yazılarak Doğan’ın basın kartı olup olmadığının sorulmasına kararı verdi.

18 Mart tarihli duruşma korona salgını nedeniyle 10 Haziran’a ertelendi.

Yargılamaya 7 Ekim’de devam edilecek (10 Haziran).

7 Ekim’de görülen beşinci duruşmada sunulan mütaalada, Doğan’ın “örgüt üyeliği” suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Mahkeme Doğan’ın konuşma tapelerine ilişkin kayıtların Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığından istenmesi yönündeki talebi yargılamaya yenilik katmayacağı gerekçesiyle reddetti ve avukatların esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapmaları için süre verdi. Bir sonraki duruşma 7 Aralık’ta (7 Ekim).

7 Aralık’ta görülen duruşmada, mahkeme gazeteci Doğan’ın COVID-19 temaslı olduğu gerekçesiyle sunduğu mazareti “davanın makul sürede sonuçlanması” için kabul etmedi. Mahkeme, Doğan’a örgüt üyeliği suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Doğan’ın yurt dışına çıkış yasağının da hüküm kesinleşinceye kadar devam etmesine karar verildi (7 Aralık).