MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Safiye Alağaş – “örgüt propagandası” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Safiye Alağaş
ŞEHİR
Diyarbakır
MÜDAHALENİN YILI
2018
SON GÜNCELLEME TARİHİ
25/08/2019
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Yazı İşleri Müdürü
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 7/2

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, BTK’nın sıklıkla erişime engellediği Jinnews sitesinin haber müdürü Safiye Alağaş’ı “terör örgütü propagandası” iddiasıyla yargılamaya başladı. Yargılamanın ilk duruşması 11 Aralık 2018’de gerçekleşti.

Haber sitesinde örgütün şiddet, cebir ve tehdit içeren yöntemlerinin meşru gösterilerek propagandasının yapıldığı öne sürülen iddianamede Alağaş’ın cezalandırılması talep ediliyor. Alağaş ise, “Yaptığımız haberlerin tamamı kadın ve çocuklara yöneliktir. Haberlerimizin yüzde 85’i bu kapsamda ancak dosyaya konu haberlerle bizim gazetecilik faaliyetimiz görmezden gelinmeye çalışılıyor” dedi. Mahkeme, Alağaş’ın avukatının atıf yaptığı ve beraat kararı verilen Van 4. ve Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemeleri’ndeki dosyaların istenmesine karar verdi.

5 Şubat 2019’da gerçekleşen ve Alağaş’ın katılmadığı duruşmada avukatı Pirozhan Karali hazır bulundu. Mahkeme heyeti, Jinnews’te yayımlanan haberlerde “Örgüt propagandası yapıldığı” iddiasıyla Diyarbakır Başsavcılığı’nın 16 Ocak tarihinde hazırlandığını belirttiği birleştirme talepli iddianamenin mevcut dosyayla birleştirildiğini de açıkladı.

23 Mayıs tarihli duruşmada ise Alağaş’ın adres bildirimi için avukata 20 gün süre veren mahkeme heyeti, adres bildirimi yapılmadığı takdirde ifade işlemlerinin yapılması için Alağaş hakkında yakalama kararının çıkartılmasına karar verildi.