MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Jin News muhabiri Hikmet Tunç – “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı alenen hakaret etmek” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Hikmet Tunç
ŞEHİR
Van
MÜDAHALENİN YILI
2020
SON GÜNCELLEME TARİHİ
13/08/2021
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 125/3

Van’da JinNews muhabiri olan Hikmet Tunç hakkında 13 Mayıs 2019 yılında “4 milyon 500 bin TL karşılığında peşkeş çektiği Muradiye Şelalesi kaderine terk edildi” başlıklı haberi nedeniyle Muradiye Belediyesi’ne atanan kayyum Erkan Savar’ın “asılsız haber yaptığı” iddiasıyla şikayeti sonucunda Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı (6 Şubat).

İddianameye göre Tunç’a “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı alenen hakaret etmek” suçu isnat edildi. Yargılamanın ilk duruşması Van Muradiye Asliye Ceza Mahkemesi’nde 21 Ekim’de görülecekti ancak mahkeme, dosyayı 1. Yargı Reformu Paketi ile hukuk sistemine eklenen “basit yargılama usulü” ile yürüteceğini taraflara bildirdi. Buna göre, mahkeme, duruşmasız bir karar vererek, Tunç ve avukatından savunma ve delillerini yazılı olarak iletmesini istedi.

Tunç için 1 yıl 2 aydan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası talep ediliyor. Eksikler tamamlandığında, dosya; duruşmasız olarak ele alınacak ve karar verilecek (21 Ekim)

13 Ağustos’ta Muradiye Asliye Ceza Mahkemesi, Tunç’u, “hakaret” suçundan 8 ay 22 gün hapis cezasına çarptırarak, “Hükmün açıklanmasının geri bırakılması” yönünde karar verdi (13 Ağustos)