MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
İsmail Saymaz – “kişisel verileri ele geçirme ve yayma” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
İsmail Saymaz
ŞEHİR
Niğde
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
10/01/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 136

Gazeteci yazar ve Hürriyet gazetesi eski muhabiri İsmail Saymaz, tüp bebek tedavisi için başvuran bir savcının Kayseri’deki özel hastaneyi bastığını 10 Mart 2020’de yazdığı için Niğde 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor.

Gazeteci, “kişisel verileri ele geçirme ve yayma” iddiasıyla yargılandığı davadan İstanbul Çağlayan Adliyesi’nden SEGBİS yoluyla ifade verecek (18 Mart).

Davanın ilk duruşması  9 Aralık’ta tarihinde Niğde 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. Talimatlı görülen duruşmada Saymaz ile avukatları Aslı Kazan ve Serdar Laçin hazır bulundu. Bir sonraki duruşma 29 Mart’ta (9 Aralık).

29 Mart’ta görülen duruşmada, İsmail Saymaz’ın avukatı Aslı Kazan olayla ilgili kamera kayıtlarını talep etti. Talebi reddeden mahkeme, esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için dosyayı duruşma savcısına aktardı. Bir sonraki duruşma 28 Haziran’da (29 Mart).

28 Haziran’da görülen duruşmada, mahkeme, Saymaz’ın haberi yaptığı tarihte “gazetecilik mesleğine mensup olup olmadığımı” İletişim Başkanlığı’na sormaya karar verdi ve eğer “gazeteci ise buna ilişkin belgelerin” gönderilmesini istedi. Bir sonraki duruşma, 4 Ekim’de (28 Haziran).

4 Ekim’de görülen duruşma, hâkim izinli olduğu için dosya üzerinden görüldü. Bir sonraki duruşma 25 Ekim’de (4 Ekim).

25 Ekim’de görülen duruşmada, hâkim izinli olduğu için dava dosya üzerinden görüldü. Bir sonraki duruşma 10 0cak 2023’te (25 Ekim).

10 Ocak’ta görülen duruşmada, Saymaz ve avukatı duruşmaya katılmadı. Mahkeme, davayı erteledi. Bir sonraki duruşma 14 Şubat’ta (10 Ocak).