MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
İrfan Tunççelik – “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet” ve “üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
İrfan Tunççelik
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2022
SON GÜNCELLEME TARİHİ
11/07/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Diğer
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 220/6

Cezaevlerinde 2018 yılında başlayan açlık grevlerine ilişkin Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde yapılan bir eylem nedeniyle Barış Anneleri İnisiyatifi üyesi 11 kişi ile eylemi takip eden gazeteciler İrfan Tunççelik ve Ümit Turhan Coşkun hakkında “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet” ve “üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçlamalarıyla dava açıldı.

Yargılamanın  24 Şubat’ta İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmasında mahkeme, olay gününe ait güvenlik kamerası görüntülerinin istenmesine ve sanıklara uygulanan yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasına, sanıkların duruşmalardan vareste tutulmasına ve gazetecilerin el konulan dijital materyallerinin iade edilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 28 Haziran’da (24 Şubat).

28 Haziran’da görülen duruşmada, savcı, imajı alınan dijital materyallerin iadesine ve mütalaanın hazırlanması için dosyanın tarafına gönderilmesini talep etti. Dijital materyallerin dosyaya eklenmesine ve sanıklara iadesine karar veren mahkeme, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için de dosyanın savcılığa gönderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 25 Ekim’de (28 Haziran).

25 Ekim’de görülen duruşmada, mahkeme esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için süre verdi. Bir sonraki duruşma 7 Şubat 2023’te (25 Ekim).

7 Şubat’ta görülen duruşmada, mahkeme dijital materyallerin asıllarının müdafilere teslim edilmesine hükmetti (7 Şubat).

11 Temmuz’da görülen duruşmada, gazeteciler İrfan Tunççelik, Ümit Turhan Coşkun ve 11 Barış Annesi’nin beraatine karar verdi. Yurt dışı çıkış yasağı olan sanıkların yasağı kaldırıldı (11 Temmuz).