MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
İnan Kızılkaya ve Can Dündar’a hakaret davası: Can Dündar
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Can Dündar
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2019
SON GÜNCELLEME TARİHİ
03/02/2024
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Editör / Genel Yayın Yönetmeni
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 125/3

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Özgür Gündem’le dayanışma kapsamında bir günlük yayın yönetmenliğindeki nüshada yayımlanan bir yazıdan İstanbul Sulh Ceza hakimlerinden Bekir Altun’un “hakaret” içerdiği iddiasıyla  şikayetçi olması üzerine eski sorumlu müdürü İnan Kızılkaya ve dayanışmacı yayın yönetmeni Can Dündar hakkında dava açıldı. Ancak hakim mazeret bildirince duruşma yapılamadı (4 Nisan).

İnan Kızılkaya ve Can Dündar’ın “kamu görevlisine hakaret”ten yargılandıkları davanın 14. duruşması 23 Eylül’de görüldü. Dava 15 Aralık 2020’ye ertelendi (23 Eylül).

15 Aralık’taki duruşmada, mahkeme gazeteci Can Dündar hakkındaki yakalama emrinin infazının ve savunmasının yurt dışından alınmasına yönelik uluslararası istinabe evrakına cevabın beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 4 Mart’ta (15 Aralık).

4 Mart’taki duruşmada, savcı eksik husuların giderilmesini istedi. Can Dündar ve İnan Kızılkaya’nın avukatları dosyadaki eksikliklerin giderilmesini talep etti. Mahkeme, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi. Bir sonraki duruşma 13 Temmuz’da (4 Mart).

13 Temmuz’da görülen duruşmada Can Dündar hakkındaki yakalama emrinin infazının ve savunmasının yurt dışından alınmasına yönelik uluslararası istinabe evrakına cevabın beklenmesine karar verildi. Bir sonraki duruşma 2 Kasım’da (13 Temmuz).

2 Kasım’da görülen duruşmada mahkeme, Can Dündar hakkındaki yakalama emrinin infaz edilmesini beklemeye karar verdi. Bir sonraki duruşma 24 Mart’ta (2 Kasım).

24 Mart’ta görülen duruşmada, Kızılkaya ve Dündar’ın avukatlarının mazeret bildirmesi nedeniyle dosya üzerinden görülen dava ileri bir tarihe bırakıldı (24 Mart.)