MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
İnan Ketenciler – “kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
İnan Ketenciler
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2020
SON GÜNCELLEME TARİHİ
08/10/2020
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Sosyal Medya Hesabı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 286

Gazeteci İnan Ketenciler’in bir bekçinin vatandaşa yönelik kötü muamelesini videoya çekip 23 Haziran 2019 tarihinde Twitter’dan paylaşmıştı. Görüntülerde yer alan bekçiler, gözaltına alınma işlemi sırasındaki yaşananları kaydeden ve sosyal medya hesabından paylaşan gazeteci İnan Ketenciler’den şikayetçi oldu. Şikayet üzerine, Ketenciler hakkında; İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Bilişim Suçları Soruşturma Bürosu tarafından soruşturma başlattı.

Ketenciler, soruşturma kapsamında; “kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymakla” suçuyla İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanıyor. 24 Eylül’deki ilk duruşmada, savcı Ketenciler’e yöneltilen suçlamanın değiştirilebileceğini iddia etti. Ketenciler’in, “kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak” ile değil, “soruşturma ve kovuşturma işlemleri sırasındaki ses ve görüntüleri yetkisiz olarak kayda almak veya nakletmekle” suçlanabileceğini öne sürdü.

8 Ekim’deki karar duruşmasında, Ketenciler’e, TCK 286/1 ile düzenlenen “ses ve görüntülerin kayda alınması” suçundan 25 gün hapis cezası verildi. Mahkeme, cezayı 500 TL adli para cezasına çevirdi ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi (8 Ekim).