MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
İdris Yayla – “Gösteri ve Yürüyüş Kanununa muhalefet” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
İdris Yayla
ŞEHİR
Batman
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
12/10/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Diğer Kanunlar

Aralarında gazeteci İdris Yayla ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in de bulunduğu 28 kişinin, 2016 yılında Batman’da gerçekleştirilen kayyım protestolarına katıldıkları gerekçesiyle “2911 sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanununa muhalefet” suçlamasıyla yargılandığı dava Batman 1. Asliye Ceza Mahkemesinde devam ediyor.

Yargılamanın yedinci duruşmasında, mahkeme bazı sanıklar hakkındaki yakalama kararının infazının beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 8 Şubat’ta (11 Kasım)

8 Şubat’ta görülen duruşmada bilirkişi raporunun beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 2 Haziran’da (8 Şubat).

2 Haziran’da görülen duruşmada, mahkeme dava dosyasına gelen bilirkişi raporunun sanık avukatlarına tebliğ edilmesine ve üç sanık hakkında çıkarılan yakalama emrinin infazının beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 4 Ekim’de (2 Haziran).

4 Ekim’de görülen duruşmada, mahkeme ifadesi alınmayan üç sanık hakkında çıkarılan yakalama emrinin infazının beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 12 Ocak 2023’te (4 Ekim).

12 Ocak’ta görülen duruşmada, mahkeme savunmaları alınmayan üç sanık hakkında çıkarılan yakalama emirlerinin infazının beklenmesine ve dosyalarının tefrik edilmesinin celse arasında değerlendirilmesine karar vererek davayı erteledi. Bir sonraki duruşma 9 Mayıs’ta (12 Ocak).