MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Hayri Demir’in “basın yoluyla terör örgütü propagandası” ve “terör örgütü üyeliği” suçlamalarıyla yargılanması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Hayri Demir
ŞEHİR
Ankara
MÜDAHALENİN YILI
2017
SON GÜNCELLEME TARİHİ
21/12/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Diğer
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 314/1

Şubat 2017’de gazeteci Hayri Demir’in Ankara’daki evine giren hırsız, Demir’e ait iki hafıza kartını aldı. Çalınan hafıza kartları, daha sonra bir vatandaş tarafından sokakta bulunarak polise teslim edildi. Polisin hafıza kartlarında yaptığı inceleme sonucunda Demir’in Suriye’nin kuzeyinde haber takibi sırasında çektiği fotoğraflar ve yaptığı haber anonsları “tespit edildi.” Savcılık, bu fotoğraflar ve anonslar nedeniyle Demir hakkında “terör örgütü üyesi olmak” ve “basın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla iddianame düzenledi.

Davanın 11. duruşması, Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, adli emanette bulunamayan materyaller için yazılan yazıya cevap gelmemesi halinde görevliler hakkında “görevi kötüye kullanma” suçlaması ile suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Mahkeme, Demir’e ait SD kartı emniyete ulaştıran kişinin tanık olarak dinlenmesi ve parmak izlerinin karşılaştırılması talebini de reddetti. Bir sonraki duruşma 29 Haziran’da (19 Nisan).

29 Haziran’da görülen duruşmada, Hayri Demir, duruşmada tanık ifadesini tekrarlayan H.Ş.’nin,  mahkemeyi yanıltmaya çalıştığını söyleyerek H.Ş. hakkında mahkemenin suç duyurusunda bulunmasını talep etti. Tanık H.Ş. hakkında suç duyurusunda bulunulmasına gerek olmadığına karar veren mahkeme heyeti, tanık H.Ş.’nin yeniden dinlenilmesi talebini dosyaya yarar sağlamayacağı için reddetti. Mahkeme, bilirkişi raporunun beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 28 Eylül’de (29 Haziran).

28 Eylül’de görülen duruşmada, mahkemenin bir önceki duruşmada istediği dijital materyal inceleme raporunun dosyaya girdiği görüldü. Rapora dair görüşü sorulan Demir, “Raporda suç unsuruna rastlanmadığı belirtilmiştir. Dolayısıyla beraatimi talep ediyorum” dedi. Demir’in avukatı Nuray Özdoğan ise beyanlarını yazılı olarak sunarak müvekkillinin beraatini istedi. Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını hazırlamak üzere ek süre talep etti. Mahkeme, savcının talebini kabul etti. Bir sonraki duruşma 4 Ekim’de (28 Eylül).

4 Ekim’de görülen duruşmada, esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, gazeteci Hayri Demir’in isnat edilen her iki suçtan da cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme, Demir ve avukatına esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanda bulunmaları için süre verdi. Bir sonraki duruşma 21 Aralık’ta (4 Ekim).

21 Aralık’ta görülen duruşmada, mahkeme, Demir’e sosyal medya hesabından paylaştığı bir şarkı ve bir belgesel nedeniyle “örgüt propagandası” suçundan 1 yıl 21 ay 22 gün hapis cezası verdi. Mahkeme, yeterli ve inandırıcı delil bulunmadığı için “örgüt üyeliği” suçlaması yönünden beraatına karar verdiği Demir’in, yurt dışı çıkış yasağı şeklindeki adli kontrolünü de kaldırdı (21 Aralık).