MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Hayko Bağdat’ın “Cumhurbaşkanına Hakaret” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Hayko Bağdat
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2017
SON GÜNCELLEME TARİHİ
20/10/2021
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 299

Gazeteci Hayko Bağdat hakkında 14 Nisan 2017 tarihinde ozguruz.org sitesinde yayınlanan “Erdoğan hakkında son yazım” başlıklı yazısı ile dört Twitter paylaşımı nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlamasıyla  açılan davanın duruşmaları İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor.

14 Ekim’de görülen üçüncü duruşmada, Bağdat’ın avukatı Aktan, Almanya’da yaşayan Bağdat’ın açık adresinin dosyaya sunulduğunu belirtti ve müvekkilinin savunmasının istinabe yolu ile alınmasını talep etti. Ara kararını açıklayan mahkeme, Bağdat hakkında bu dosya kapsamında uygulanan yakalama emrinin kaldırılmasına ve savunmasının istinabe yolu ile alınmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 3 Şubat’ta (14 Ekim).

3 Şubat’ta görülmesi planlanan dördüncü duruşması, Bağdat’ın avukatlarının mazeret sunması üzerine ileri bir tarihe ertelendi (3 Şubat).

6 Temmuz’da görülen duruşmada, Hayko Bağdat’ın avukatlarının mazeret bildirmesi üzerine duruşma, dosya üzerinden görülerek ileri bir tarihe ertelendi (6 Temmuz).

20 Ekim’de görülen duruşmaya yurtdışında yaşayan Bağdat katılmadı. Mahkeme Bağdat’ın ifadesinin yurtdışında alınmasına ve istinabe evrakının dönüşünün beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 16 Şubat’ta (20 Ekim).