MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Hayko Bağdat – “terör örgütü propagandası yapmak” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Hayko Bağdat
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2020
SON GÜNCELLEME TARİHİ
22/09/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Sosyal Medya Hesabı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 7/2

İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi, 2017 ve 2018 yıllarında yaptığı dokuz sosyal medya paylaşımı nedeniyle gazeteci Hayko Bağdat’ı “Örgüt propagandası” iddiasıyla yargılamaya başladı. Mahkeme, Bağdat’ın savunmasının alınması için hakkında çıkarılan yakalama kararının infazını bekliyor. Bağdat’ın davaya konu olan paylaşımları arasında Osman Kavala’nın bir fotoğrafı ile Cemil Bayık’ın verdiği bir röportaja ilişkin paylaşımları var. Yargılama 4 Mart’a bırakıldı (12 Kasım)

4 Mart’ta görülen duruşma için avukatlar mazeret bildirdi. Duruşma, ileri bir tarihe ertelendi (4 Mart).

MLSA’nın 30 Temmuz tarihli haberine göre, Alman adli makamlarından gelen 5 Nisan 2021 tarihli yazıda, gazetecinin ifadesinin ikamet ettiği ülke olan Almanya’da alınması yönündeki adli yardımlaşma talebinin, Ceza İşlerinde Karşılıklı Adli Yardımlaşma Avrupa Sözleşmesi’nin 2. maddesinin b fıkrası uyarınca reddedildi (30 Temmuz).

15 Ekim’de görülen duruşmada, mahkeme gazeteci Bağdat hakkında çıkarılan yakalama emrinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 27 Ocak’ta (15 Ekim).

27 Ocak’ta görülen duruşmada mahkeme gazeteci Bağdat hakkındaki yakalama emrinin devamına ve infazının beklenmesine karar verdi. Dava ileri bir tarihe ertelendi (27 Ocak).

2 Haziran’da görülen duruşmada, mahkeme Bağdat hakkında çıkarılan yakalama kararının devamına ve infazının beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 22 Eylül’de (2 Haziran).

22 Eylül’de görülen duruşmada, Bağdat’ın avukatları, müvekkillerinin halen beyanda bulunamadığını hatırlatarak istinabe yazılması taleplerini yineledi. Mahkeme, Almanya yetkili adli makamlarının ifade özgürlüğü vurgusuyla istinabe taleplerini reddettiği gerekçesiyle Bağdat’ın avukatlarının talebini reddetti. Mahkeme, Bağdat hakkında çıkarılan yakalama kararının infazının beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 16 Şubat 2023’te (22 Eylül).