MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Hasan Cemal – “Cumhurbaşkanı’na hakaret” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Hasan Cemal
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
12/04/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Sosyal Medya Hesabı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 299

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu, T24 yazarı Hasan Cemal hakkında, Twitter’daki paylaşımını gerekçe göstererek “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla soruşturması başlattı. Cemal’den, birisi HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’a ait olmak üzere başka hesaplardan yaptığı iki retweet paylaşımı ve kendi hesabından attığı bir tweetle ilgili olarak ifade vermesi istendi (8 Ekim).

İddianamede, Cemal’in 19 Temmuz 2016’da yaptığı “Demokratlığın tek kriteri, sadece askeri darbe girişimine karşı çıkmak değil, derinleşmekte olan Erdoğan darbesi’ne de hayır demektir!” ve T24 yazarı Murat Belge’nin 15 Temmuz 2020 tarihinde yayımlanan “Hilafet” başlıklı yazısını alıntılayarak yaptığı “Hilafet geri gelecekse herhalde Halife de Tayyip Erdoğan olacak” paylaşımları “cumhurbaşkanına hakaret” kapsamında değerlendirildi. İddianame İstanbul 41. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İlk duruşma 12 Nisan’da (11 Aralık).

12 Nisan’da görülen duruşmada, duruşma savcısı Hasan Cemal’in paylaşımlarının yorum ve eleştiri niteliğinde olduğunu ve ifade özgürlüğü kapsamında kaldığını belirterek beraat talep etti. Mahkeme, suçun unsurlarının oluşmadığına hükmederek Hasan Cemal’in beraatına karar verdi (12 Nisan).