MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Hakkı Boltan – “Cumhurbaşkanı’na Hakaret” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Hakkı Boltan
ŞEHİR
Diyarbakır
MÜDAHALENİN YILI
2019
SON GÜNCELLEME TARİHİ
19/12/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Diğer
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 299

Gazeteci Hakkı Boltan 2016’daki sokağa çıkma yasakları sırasında Şırnak Cizre’de haber takibi yaparken yaralandıktan sonra sığındığı binanın bodrum katında öldürülen Azadiya Welat gazetesi eski Yazı İşleri Müdürü Rohat Aktaş’a ilişkin yaptığı Kürtçe basın açıklaması nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “kamu görevlisine görevinden kaynaklı hakaret” suçlamasıyla Diyarbakır 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor.

Yargılamanın 6 Ekim’de görülen 4. duruşmasında suç unsuru teşkil ettiği iddia edilen Kürtçe açıklama kaydının Türkçeye çevirisine ilişkin kaleme alınan bilirkişi raporu okundu ve dava dosyasına eklendi.

Yapılan yasal düzenlemeyle birlikte Asliye Ceza Mahkemesinde görevlendirilen savcı ilk kez katıldığı duruşmada, verdiği mütalaayla dava dosyasındaki eksikliklerin giderilmesini talep etti. Hakim, Avukat Temur’un ek süre talebini kabul etti. Bir sonraki duruşma 24 Aralık’ta (6 Ekim).

24 Aralık’ta görülen duruşmaya Boltan duruşmalardan vareste tutulması sebebiyle katılmadı. Mahkeme esas hakkında mütalaanın hazırlanması için dava dosyasının savcılığa gönderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 11 Mart’ta (24 Aralık).

11 Mart’ta görülen duruşmada esas hakkında mütalaasını açıklayan iddia makamı, Boltan’ın “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “kamu görevlisine hakaret” suçları uyarınca cezalandırılmasını istedi. Boltan’ın avukatlarına mütalaaya karşı beyanları için süre verildi. Bir sonraki duruşma 29 Haziran’da (11 Mart).

29 Haziran’da görülen karar duruşmasında mahkeme Boltan’a Cumhurbaşkanı Erdoğan ve dönemin Başbakanı Davutoğlu’na hakaret ettiği gerekçesiyle 2 yıl 17 gün hapis cezası verdi (29 Haziran).

İstinaf mahkemesi olan Diyarbakır 12. Asliye Ceza Mahkemesi gazeteci Hakkı Boltan’a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na hakaret ettiği gerekçesiyle verilen hapis cezasını az bularak cezanın üst sınırdan verilmesini istedi (19 Aralık 2022).