MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Gezi direnişinin yıl dönümünde gazetecileri darp eden polislere soruşturma
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Genel
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2022
SON GÜNCELLEME TARİHİ
06/12/2022
HAK ARAMA KATEGORİSİ
MEDYA
Ulusal Medya

Gezi Parkı direnişinin dokuzuncu yıl dönümünde İstanbul, Taksim’de 31 Mayıs 2022 günü düzenlenen eylemde gazetecileri darp eden polisler hakkında işlem yapılmasına izin vermeyen İstanbul Valiliği kararı İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 1. İdari Dava Dairesi tarafından kaldırıldı.

Eylem sırasında Halk TV’den Erdinç Yılmaz ve Ozan Demiriz, Tele 1 TV muhabiri Engin Açar ve kameraman Umutcan Yitük, Gazete Fersude muhabiri Hayri Tunç, Dokuz8 Haber muhabiri Fatoş Erdoğan, Karşı Mahalle muhabiri Sezgin Kartal’ın aralarında bulunduğu gazeteciler, polis koridoruna alınarak darp, hakaret ve tehdide maruz kalmışlardı.

Evrensel’den Meltem Akyol, BirGün’den Gökay Başcan, Halk TV’den Ozan Demiriz, Flash Haber TV’den Dilan Polat, Nil Derin Aydoğdu ve Sevda Doğan ise ters kelepçeli şekilde gözaltına alınmış ve saatlerce bu şekilde bekletilmişti.

Gazetecilerin darp edilmesine ilişkin 3 Haziran 2022 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına şüpheli kamu görevlileri hakkında görevi kötüye kullanma, işkence, eziyet, tehdit, hakaret ve kasten yaralama ile iş ve çalışma hürriyetinin ihlali suçlarından Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) yaptığı suç duyurusu sonucunda savcılık makamı tarafından şüpheli kamu görevlilerinin tespiti ve haklarında soruşturma izni verilmesi talebiyle İstanbul Valiliğine yazı yazmıştı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın imzasıyla gönderilen yazıyla, görevlilerin tespit edilemediği, soruşturma izni verilmesine ve disiplin soruşturması açılmasına gerek olmadığı ve dosyanın işlemden kaldırılmasına karar verilmişti.

Kararın hukuka aykırı olduğu, gerekli incelemelerin yapılmadığı ve verilen kararın kolluğun basına yönelik orantısız güç kullanımını teşvik ettiği gerekçesiyle TGS’nin yaptığı itiraz mahkeme tarafından kabul edilmişti (6 Aralık).