MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Gazetecileri tehdit eden polis amiri Hanifi Zengin hakkında soruşturma açılması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Genel
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2022
SON GÜNCELLEME TARİHİ
09/10/2022
HAK ARAMA KATEGORİSİ
MEDYA
Ulusal Medya

Emniyet Genel Müdürlüğü, MLSA Hukuk Birimi’nin gazetecileri tehdit eden İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin hakkında “görevi kötüye kullanmak”, “tehdit”, “iş ve çalışma hürriyetinin ihlali” yönünden yaptığı suç duyurusunun ardından Zengin hakkında tahkikat başlattı.

Hanifi Zengin’in 26 Haziran Pazar günü İstanbul Onur Yürüyüşü’nde bir kadın koşarak uzaklaşırken gülerek dokunma görüntüleri kameralara yansımış ve “taciz” iddiasıyla hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu. 7 Temmuz 2022’de ise Zengin’in sağlıkta şiddete karşı yürüdükleri eylemde sağlık çalışanlarını ve eylemi takip eden gazetecileri tartaklama görüntüleri basına yansımıştı (28 Ağustos).

İstanbul Valiliği, İstanbul Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin hakkında soruşturma izni vermedi. Gerekçe olarak “tehdit unsuru görülmedi” denildi (9 Ekim).

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, gazetecilere yönelik tehdit, darp ve hakaret suçlamaları yöneltilen İstanbul Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin hakkında soruşturma izni verilmemesine dair Valilik kararını iptal ederek, Zengin hakkında soruşturma başlatılmasını istedi (25 Kasım).