MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Hacı Boğatekin “suçu ve suçluyu övmek” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Hacı Boğatekin
ŞEHİR
Adıyaman
MÜDAHALENİN YILI
2020
SON GÜNCELLEME TARİHİ
26/11/2020
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Sosyal Medya Hesabı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Yayın Organı Sahibi Kişi
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 215

Adıyaman Gerger Fırat Gazetesi yetkilisi Hacı Boğatekin‘e, 2015-2016 yıllarında yaptığı Facebook paylaşımlarında iktidarı Abdullah Öcalan’la uzlaşı aramaya çağırdığı için “suçluyu övmek” suçlamasıyla dava açıldı. İlk duruşma 26 Kasım’da Adıyaman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek (3 Kasım).

26 Kasım’da görülen duruşmada, savcı mütalaasında “Toplanan deliller değerlendirildiğinde, her ne kadar sanık hakkında yeterli şüphe görülüp TCK’nin 215. maddesinde belirtilen “Suçu ve Suçluyu övme” suçu ile Terörle Mücadele Kanunu’nun 7. Maddesinin 2.fıkrasında belirtilen ‘Terör örgütü Propagandası Yapma, suçlarından kamu davası açılmış ise de sanığın eylemlerinin ilgili suçların yasal unsurlarından maddi unsura vücut vermediği anlaşıldığından, sanığın isnat edilen suçlardan CMK’nin 223/2-a maddesi gereğince ayrı ayrı beraatına karar verilmesi kamu adına talep ve mütalaa olunur” dedi.

Dosyayı inceleyen mahkeme heyeti nedenleri gerekçeli kararda ayrıntılı olarak açıklanmak üzere Hacı Boğatekin’in beraatına karar verdi (26 Kasım)