MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Gerger Fırat gazetesi sahibi gazeteci Hacı Boğatekin – “örgüt propagandası” ve “suçluyu övmek” suçlamaları
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Hacı Boğatekin
ŞEHİR
Adıyaman
MÜDAHALENİN YILI
2018
SON GÜNCELLEME TARİHİ
08/04/2024
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Yayın Organı Sahibi Kişi
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Tutuklama kararı verilmesi/tutukluluğun devamına karar verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 215

Gerger Fırat gazetesi sahibi gazeteci Hacı Boğatekin hakkında “Feto ve “Apo” yazısı nedeniyle Adıyaman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce “örgüt propagandasından” hapis cezasına karar verildi. Yargıtay’ın “propaganda yok, suçluyu övmek var” gerekçeli bozma kararından sonra 2018 yılında yeniden başlayan yargılamada mahkemece delil yetersizliğinden beraat kararı verildi.

“Örgüt propagandası”ndan mahkumiyeti Anayasa Mahkemesi’nde tazminat konusu edilen gazeteci Hacı Boğatekin’i, son olarak “suçluyu övmek” iddiasıyla 1 yıl hapse mahkum edildi (5 Mart).

Yargıtay, 2008’de yayımlanan “Feto ve Apo” başlıklı yazıdan daha önce 108 gün hapis yatan ve aldığı” örgüt propagandası” cezası bozulan Hacı Boğatekin’e ilişkin en son Adıyaman 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “suç ve suçluyu övmek” iddiasıyla verdiği 1 yıllık hapis cezasını onadı. 24 Ekim’de alınan karar kamuoyuna 17 Aralık’da yansıdı (17 Aralık).

Duruşma savcısı, yazının yayımlandığı tarihte “PKK tarafından gerçekleştirilen terör eylemlerini destekleme, tasvip etme veya terör suçlarını işlemeye teşvik etme anlamına gelebilecek herhangi bir anlatımın bulunmaması” ve “FETO olarak adlandırılan FETÖ/PDY örgütü ile mücadele edilmesinin sağlanması amacıyla eleştirel bir dille kaleme alınmış olması” nedeniyle AYM kararı uyarınca Boğatekin’in beraatını talep etti. Mahkeme de mütalaaya katılarak Boğatekin’i beraat ettirdi. Gerekçeli karar açıklanmadı (8 Nisan)