MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Gemlik yürüyüşünü takip eden Rozerin Gültekin’e gözaltı
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Rozerin Gültekin
ŞEHİR
Bursa
MÜDAHALENİN YILI
2022
SON GÜNCELLEME TARİHİ
11/07/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Haber Ajansı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Erteleme kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 265

Abdullah Öcalan’a uygulanan görüş yasağını protesto etmek için “Tecrit Siyasetine Karşı Özgürlüğü Savunmak İçin Gemlik’e Yürüyoruz” sloganıyla düzenlenen Bursa’daki Gemlik Yürüyüşü’nde Jinnews muhabiri Rozerin Gültekin ve Mezopotamya Ajansı muhabiri Ergin Çağlar gözaltına alındı (12 Haziran).

Bursa Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Gültekin ve Çağlar, gece saatlerinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Gazetecilere “toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek” suçlaması yöneltildi (13 Haziran).

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Çağlar ve Gültekin hakkında, “2911 sayılı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerine katılma” iddiasıyla 1 yıl 6 aydan 3 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı. Çağlar hakkında hazırlanan iddianame Bursa 29. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, ilk duruşma 6 Aralık’ta görülecek. İddianamesi Seferihisar Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen Gültekin’in ilk duruşması ise 25 Ekim’de görülecek (31 Ağustos).

1 Aralık’ta görülen duruşmada, Gültekin kolunu kırdığı için avukatı Özcan Kılıç mahkemeye raporla birlikte mazeret sundu. Mahkeme buna rağmen Gültekin hakkında zorla getirme kararı çıkarılmasına hükmetti. Dava dosya üzerinden görüldü. Bir sonraki duruşma 31 Ocak’ta (1 Aralık).

31 Ocak’ta görülen duruşmada, Gültekin İstanbul 58. Asliye Ceza Mahkemesi Kalem Bürosunda talimatla ifade verdi. Gültekin’in avukatı Sercan Korkmaz da savunmalarını esas mahkemesine (Bursa 18. Asliye Ceza Mahkemesi) yazılı olarak bildireceklerini söyledi. Davanın ilk duruşması 21 Şubat günü Bursa 18. Asliye Ceza Mahkemesince görülecek. Bursa 18. Asliye Ceza Mahkemesinde açılan dava, Gültekin’in İstanbul’da ikamet etmesi nedeniyle talimatla ifadesinin alınması için İstanbul 58. Asliye Ceza Mahkemesine gönderilmişti (31 Ocak).

Davanın ikinci duruşması 11 Temmuz 2023 günü Bursa 18. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. Mahkeme davayı 18 Ocak 2024 tarihine erteledi (11 Temmuz).