MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Gemlik yürüyüşünü takip eden Ergin Çağlar’a gözaltı
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Ergin Çağlar
ŞEHİR
Bursa
MÜDAHALENİN YILI
2022
SON GÜNCELLEME TARİHİ
04/09/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Haber Ajansı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 265

Abdullah Öcalan’a uygulanan görüş yasağını protesto etmek için “Tecrit Siyasetine Karşı Özgürlüğü Savunmak İçin Gemlik’e Yürüyoruz” sloganıyla düzenlenen Bursa’daki Gemlik Yürüyüşü’nde Mezopotamya Ajansı muhabiri Ergin Çağlar ve Jinnews muhabiri Rozerin Gültekin, gözaltına alındı (12 Haziran).

Bursa Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Gültekin ve Çağlar, gece saatlerinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Gazetecilere “toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek” suçlaması yöneltildi (13 Haziran).

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Çağlar ve Gültekin hakkında, “2911 sayılı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerine katılma” iddiasıyla 1 yıl 6 aydan 3 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı. Çağlar hakkında hazırlanan iddianame Bursa 29. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, ilk duruşma 6 Aralık’ta görülecek. İddianamesi Seferihisar Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen Gültekin’in ilk duruşması ise 25 Ekim’de görülecek (31 Ağustos).

6 Aralık’ta görülen duruşmada, dava dosya üzerinden görülerek, ileri bir tarihe ertelendi (6 Aralık).

6 Eylül 2023

Davanın ikinci duruşması 6 Eylül’de İstanbul 58’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Çağlar beraatını talep etti. İfadelerin ardından dosya görevsizlik kararı verilerek, Bursa 29’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi (6 Eylül).