MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Gazeteci Zübeyde Sarı’ya dava
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Zübeyde Sarı
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2022
SON GÜNCELLEME TARİHİ
01/12/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Sosyal Medya Hesabı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 216/1

Gazeteci Zübeyde Sarı hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçlamasıyla dava açıldı. Dava kapsamında Sarı’nın atılı suçlamadan bir yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Sarı hakkındaki soruşturma, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nce yapılan ihbar sonrasında açıldı. Ancak iddianamede, Siber Suçlarla Mücadele Şubesi tarafından “sanal devriye faaliyetleri kapsamında suç unsuru olabilecek paylaşımlara rastlamaları” şeklinde bir araştırma ile soruşturmanın açıldığı bilgisine yer verildi.

Sarı hakkındaki iddianame, İstanbul Bakırköy 24. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek dava açıldı. İddianamede Sarı’nın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar atılı suçlamaya dayanak yapıldı. Davanın ilk duruşması, 16 Haziran’da İstanbul Bakırköy 24. Asliye Ceza’da görülecek (9 Haziran).

16 Haziran’da görülen duruşmada, mahkeme iddia makamına esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için süre verdi. Bir sonraki duruşma 29 Eylül’de (16 Haziran).

29 Eylül’de görülen duruşmada, mahkeme esas hakkındaki mütaalanın hazırlanması için dosyanın Cumhuriyet Savcılığına gönderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 1 Aralık’ta (29 Eylül).

1 Aralık’ta görülen duruşmada, savcı esas hakkındaki mütalaasında suçun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraat talep etti. Mahkeme Sarı’nın beraatına hükmetti (1 Aralık).