MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Gazeteci-yazar Mehmet Yılmaz’a “hakaret” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Mehmet Y. Yılmaz
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2019
SON GÜNCELLEME TARİHİ
14/07/2020
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 125/3

Gazeteci yazar Mehmet Y. Yılmaz’ın belediye seçimleri döneminde Binali Yıldırım’ın ve çocuklarının mal varlığına ilişkin yaptığı ve erişim engeli getirilen haber, bir ceza davasının da konusu oldu.

“Kamu görevlisine hakaret” suçlamasıyla 4 yıl 1 aya kadar hapis istemiyle açılan dava, İstanbul Anadolu 37. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.  (28 Eylül).

14 Ocak 2020 tarihli ilk duruşmada gazeteci Yılmaz ve sanık avukatları beraat talebinde bulundu. Binali Yıldırım’ın uzun yıllardır siyasetin içinde olduğu ve kendisi ile ailesinin mal varlığına ilişkin yazının kamu yararına hizmet ettiği vurgulanarak, yazıda hakaret kastı olmadığı belirtildi. Yılmaz’ın avukatı Tanay, derhal beraat kararı verilmez ise ispat hakkının kullanılması ve kovuşturmanın genişletilmesini talep ettiklerini beyan etti. Gazetecinin diğer vekili Kazan ise Yıldırım’ın mahkeme huzurunda ifade vermesini talep etti. Bir sonraki duruşma 9 Nisan 2020’de.

14 Temmuz tarihli duruşmada İstanbul Anadolu 37. Asliye Ceza Mahkemesi hakaret suçunun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle Mehmet Yılmaz hakkında beraat kararı verdi.