MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Kazım Kızıl – “Cumhurbaşkanı’na hakaret” ve “Gösteri ve Yürüyüş Kanunu’na muhalefet” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Kazım Kızıl
ŞEHİR
İzmir
MÜDAHALENİN YILI
2017
SON GÜNCELLEME TARİHİ
27/08/2019
İFADE TÜRÜ
Siyasi
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 299

İzmir Referandum protestolarını haberleştirirken eylemcilerle birlikte gözaltına alınıp tutuklanan gazeteci-belgeselci Kazım Kızıl, İzmir 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nde “Cumhurbaşkanı’na hakaret” ve “Gösteri ve Yürüyüş Kanunu’na muhalefet”ten 23 kişi ile birlikte yargılanıyor. 22 Nisan 2017 tarihinde tutuklanan Kızıl, 10 Temmuz 2017’de tahliye edilmişti.

Kızıl, “Gözaltına alınırken çekim yapmaya devam ediyordum ama emniyet kamerama el koyarak görüntüleri sildi. Ben gazetecilik faaliyeti için oradaydım suç işlediğimi düşünmüyorum. Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlamasını ise daha sonradan öğrendim. Paylaşımlarım eleştiri niteliğindedir. Uluslararası sözleşmede ve anayasada ifade özgürlüğü hakkı vardır” dedi. Dava 1 Ekim 2018 tarihinde devam etti.

Yargılama, son savunmalar ve karar için 19 Haziran’a bırakıldı (18 Mart).

İzmir 33. Asliye Ceza Mahkemesi, 16 Nisan referandumunun ardından düzenlenen protestolarda gözaltına alınan belgeselci ve foto-muhabiri Kazım Kızıl’ı “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla 1 yıl 3 ay 16 gün hapse mahkum ederken “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”ten beraatına karar verdi. Ceza, Kızıl’ın cezaevinde daha önce geçirdiği süre dikkate alındığı için infaz edilmeyecek (19 Haziran).