MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Sertaç Kayar – “Örgüt yöneticiliği” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Sertaç Kayar
ŞEHİR
Diyarbakır
MÜDAHALENİN YILI
2017
SON GÜNCELLEME TARİHİ
09/10/2020
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Haber Ajansı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 314/1

Gazeteci Sertaç Kayar, 19 Aralık 2017’de sabah saatlerinde Diyarbakır’daki evinden haberleri nedeniyle gözaltına alındı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürülen Kayar, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Gazeteci Sertaç Kayar, 2011-2012 yıllarında izlediği 31 ayrı basın açıklaması, yürüyüş ve etkinliği gerekçe göstererek “silahlı örgüt kurmak ve yönetmek” suçlaması ile yargılıyor. Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada gazeteci 22,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor. Gelecek duruşma 4 Aralık’ta (26 Haziran).

4 Aralık tarihli duruşma 5 aydır dosyaya sunulması beklenen evrakların gelmemesi nedeniyle 1 Nisan 2020’ye ertelendi.

9 Ekim’de görülen son duruşmada, savunmanın ardından esas hakkındaki mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, Kayar’ın katıldığını ileri sürdüğü bu eylem ve etkinlikler nedeniyle “silahlı örgüt üyesi olmak” suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını talep etti.

Mütalaanın ardından savunmasını yapan Kayar, beraatını talep etti.  Savunmanın ardından duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, “silahlı örgüt kurmak ve yönetmek” suçunun gazeteci Kayar tarafından “işlendiğinin sabit olmadığına” hükmederek beraatine karar verdi.Gazeteci Sertaç Kayar beraat etti (9 Ekim)