MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Gazeteci Rüstem Batum – “Cumhurbaşkanına Hakaret” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Rüstem Batum
ŞEHİR
İstanbul
SON GÜNCELLEME TARİHİ
20/04/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Televizyon
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 299

Rüstem Batum “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla açılan davada İstanbul 41. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanıyor. Yargılamaya Batum’un 2015 yılında Ayşegül Doğan’ın İMC TV’de yayınlanan programında söyledikleri gerekçe olarak gösteriliyor.

18 Şubat’ta görülen 12. duruşmada, mahkeme avukatlara yurt dışında ikamet eden Batum’un adresini bildirmeleri için süre verdi ve adres bildirildiğinde savunmanın yurt dışından alınması için istinabe evrakı düzenlenmesine karar verdi. Batum hakkındaki yakalama kararı devam ediyor. Bir sonraki duruşma 8 Haziran’da (18 Şubat).

8 Haziran’da görülen duruşmada, mahkeme, Rüstem Batum’un yakalama emrinin infazının beklenmesine, yurtdışındaki adresinin belirlenmesi halinde ifadesi için istinabe evraklarının hazırlanmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 21 Ekim’de (8 Haziran).

21 Ekim’de görülen duruşmaya yurtdışında yaşayan Batum ve mahkemeye mazeret bildiren avukatları katılmadı. Bir sonraki duruşma 11 Ocak’ta (21 Ekim).

11 Ocak’ta görülen duruşmaya yurt dışında yaşayan Batum ve mazeret sunan avukatı katılmadı. Mahkeme, Batum hakkında çıkarılan yakalama emrinin infazının beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 5 Nisan’da (11 Ocak).

5 Nisan’da görülen duruşmada, Batum’un avukatları, celse arasında dosyaya sundukları beyanlarını tekrar ederek beraat talep etti. Mahkeme, iddia makamına esas hakkındaki mütalaasını sunması için süre verdi. Bir sonraki duruşma 20 Nisan’da (5 Nisan).

20 Nisan’da görülen duruşmada, mahkeme Batum hakkında beraat kararı verdi. Mahkeme ayrıca Batum’un tutuklama emrini de kaldırdı (20 Nisan).