MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Gazeteci Rahmi Yıldırım’ın Savunma Bakanı Hulusi Akar’a hakaret ettiği iddiasına ilişkin yargılama
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Rahmi Yıldırım
ŞEHİR
Ankara
MÜDAHALENİN YILI
2019
SON GÜNCELLEME TARİHİ
25/12/2019
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Diğer
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 125/3

Savunma Bakanı Hulusi Akar Gazeteci Rahmi Yıldırım’dan “Genelkurmay başkanı için çok üzülüyorum!” yazısından “hakaret” iddiasıyla  şikayetçi oldu. Ankara Gölbaşı 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Gazeteci Yıldırım 12 Eylül darbesi döneminde ordudan atılmıştı. Gazetecinin 3 Şubat 2017’de blogunda yer alan yazı, Akar’ın daha önce “Onbaşı bile olamayacak kimselerin general olduğu memleket” dediği için davacı olduğu Hasan Karakaya hakkında “Türk gazeteciliğinde yeri doldurulmayacak bir boşluk oluştu” diye taziye mesajında bulunmasını, albayın kendisinden değil astsubaydan emir aldığını anlatarak dert yanmasını, Şeriatçı Yazar Nuri Pakdil’i ziyaret etmesini konu alıyordu. Duruşma 2 Ekim’de (17 Nisan).

2 Ekim tarihli duruşmada gazeteci Rahmi Yıldırım, davanın basın davası olduğunu ve 4 aylık dava zamanaşımı süresinin geçmesi nedeniyle davanın düşmesini talep etti. Bir sonraki duruşma 25 Aralık’ta.

25 Aralık’ta görülen karar duruşmasında Ankara Gölbaşı 3. Asliye Ceza Mahkemesi Eski Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın şikayetçiyle “hakaret” iddiasıyla yargıladığı gazeteci Rahmi Yıldırım’ı beraat ettirdi (25 Aralık).