MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Çalık Grubu’ndan Gazeteci Pelin Ünker’e Paradise Papers yazısı nedeniyle tazminat davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Pelin Ünker
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2018
SON GÜNCELLEME TARİHİ
22/12/2020
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Hukuk Mahkemeleri
Diğer
HUKUKİ DAYANAK
Türk Medeni Kanunu
md. 25

Çalık Grubu’nun açtığı 10 bin TL’lik tazminat davası kapsamında dönemin Cumhuriyet gazetesi yetkilisi Orhan Erinç ve gazeteci Pelin Ünker, Malta’daki off-shore hesaplara da değinen Paradise Papers (Cennet Belgeleri) yazı dizisi nedeniyle İstanbul 21. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde yargılanıyor. Bir sonraki duruşma 1 Ekim’de.

Mahkeme, tarafların sosyoekonomik durumlarının araştırılması için yapılmış yazışmanın yenilenmesine karar verdi. Ayrıca, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde düşme kararı verilen dosyanın bir örneği de istendi. Gelecek duruşma 30 Ocak 2020’de (1 Ekim).

30 Ocak 2020’deki duruşmada, mahkeme İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi dosyasında verilen düşme kararı kesinleşmişse bir örneğinin gönderilmesi için yazı yazılmasına karar vererek davayı 28 Nisan’a erteledi.

28 Nisan’da İstanbul 21. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülmesi planlanan duruşması, korona virüs kapsamındaki önlemler nedeniyle 10 Eylül 2020 tarihine ertelendi.

10 Eylül’de görülen duruşmada, mahkeme istinaf mahkemesinin Pelin Ünker hakkında verdiği beraat kararının İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesinden istenmesine ve  Orhan Erinç’in sosyoekonomik durumunun araştırılması için yeniden yazı yazılmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 22 Aralık 2020’de (10 Eylül).

22 Aralık’ta görülen duruşmada davacı vekillerinden Tuğba Karakaya, önceki duruşmalardaki beyanlarını tekrar ederek davanın kabulünü, Pelin Ünker ve Orhan Erdinç’in savunmasını üstlenen Abbas Yalçın ise davanın reddine karar verilmesini istedi. Kararını açıklayan mahkeme, 10 bin liralık maddi tazminat davasını reddetti (22 Aralık).