MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Özgür Gündem gazetesi baskını – Özgür Paksoy
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Özgür Paksoy
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2019
SON GÜNCELLEME TARİHİ
21/12/2021
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 265

İstanbul 5. Asliye Ceza Mahkemesi, Özgür Gündem gazetesinin 16 Ağustos 2016 tarihinde kapatılmasından saatler sonra polis baskınında yaşanan olaylara dair gözaltına alınan 22 gazeteciyi “görevi yaptırmamak için direnme” ve “hakaret”ten yargılamaya başladı. Üç Terörle Mücadele polisinin müşteki olduğu davada Fırat Yeşilçınar, Doğan Güzel, Sinan Balık, Amine Demirkıran, Davut Uçar, Elif Aydoğmuş, Reyhan Hacıoğlu, Zeki Erden, Özgür Paksoy, Mesut Kaynar, Hüseyin Gündüz, Kemal Bozkurt, Burcu Özkaya, Sevdiye Ergürbüz, Günay Aksoy, Ersin Çaksu, Önder Elaldı, Ender Öndeş, Gülfem Karataş, Gökhan Çetin, Bayram Balcı ve Yılmaz Bozkurt sekiz yıl dört ay hapis istemiyle yargılanıyor.

Yargılama 30 Ocak, 19 Haziran tarihinlerinde devam etti. Bir sonraki celse 5 Kasım’da.

5 Kasım’da görülen duruşmada, gazeteciler Amine Demirkıran, Günay Aksoy, Bayram Balcı ve Ersin Çaksu hakkında çıkarılan yakalama emirlerinin infazının beklenmesine karar verdi. Dava, 25 Şubat 2020’ye kaldı (5 Kasım).

22 Ekim’de görülen 7. duruşmada söz alan avukatlar Özcan Kılıç ve Sercan Korkmaz, 23. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davada müvekkillerinin el konulan dijital materyallerinin ne olduğunun araştırılmasını, malzemelerin kendilerine verilmesini ve dosyadaki eksik hususların giderilmesini talep etti.

Mahkeme el konulan dijital materyallerin bulunmaması sebebiyle sahiplerine verilemeyeceği kararını verdi.  Bir sonraki duruşma 16 Şubat’ta (22 Ekim)

16 Şubat’ta görülen duruşmada mahkeme 4 sanık hakkında çıkartılan yakalama kararlarının infazının beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 22 Nisan’da (16 Şubat).

22 Nisan’da görülen davada mahkeme, haklarında yakalama kararı çıkarılan Amine Demirkan, Bayram Balcı, Ersin Çaksu ve Günay Aksoy hakkındaki dosyanın ayrılmasına ve esas hakkındaki mütalaa için dosyanın savcılığa gönderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 1 Temmuz’da (22 Nisan).

1 Temmuz’da görülen duruşmada mütalaa verildi. Savcı, gazeteciler için “görevi yaptırmamak için direnme” (TCK 265) ve “hakaret” (TCK 125) suçlarından ceza talep etti. Dava, mütalaaya karşı beyanlar için ertelendi. Bir sonraki duruşma 23 Kasım’da (1 Temmuz).

23 Kasım’da görülen duruşmada, savcı önceki celse verdiği mütalaasını tekrar ederek, gazetecilerin gözaltı işlemine engel olmak için polislere mukavemet ve hakaret ettiği iddiasıyla cezalandırılmalarını istedi. Bazı sanık avukatlarının dosyaya mazeret sunduğu öğrenildi. Mahkeme hakimi mazeretleri kabul etti. Bir sonraki duruşma 21 Aralık’ta (23 Kasım).

21 Aralık’ta görülen duruşmada 2016’daki Özgür Gündem baskını sırasında darp edilerek gözaltına alınan 22 gazeteciye “görevi yaptırmamak için direnme” ve “hakaret” suçlamalarıyla açılan davada dosyası ayrılan dört kişi dışında yargılanan 18 kişi için beraat kararı verildi (21 Aralık).