MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Gazeteci Ömer Çelik’ten AYM’ye ihlal başvurusu
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Ömer Çelik
ŞEHİR
Diyarbakır
MÜDAHALENİN YILI
2016
SON GÜNCELLEME TARİHİ
27/12/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 136

Gazeteci Ömer Çelik, eski Enerji Bakanı Berat Albayrak’a ait elektronik e-postaları haberleştirdiği için gözaltında işkenceye maruz kalması ve hakkında verilen hapis cezasına ilişkin AYM’ye başvuru yaptı.

Redhack tarafından sızdırılan eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a ait elektronik e-posta bilgileri haberleştiren gazeteci Ömer Çelik, 24 Aralık 2016’da Diyarbakır’da bulunan evine yapılan polis baskını ile gözaltına alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında yaptığı haber nedeniyle “Örgüte üye olmak” ve “Bilişim sistemine hukuka aykırı olarak girmek ve kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek”  iddialarıyla gözaltına alınan Çelik ile beraberinde bulunan 5 gazeteci dosyası hakkında gizlilik kararı getirildi.

Çelik, 24 gün boyunca İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutuldu. Çelik’e bu süre zarfında gözaltında işkence, aşağılayıcı ifadeler ve kötü muamelede bulundu. Çelik’in avukatları gözaltının yanı sıra dosyanın kısıtlanmasına dair Sulh Ceza Hakimliği’ne yaptığı başvuruya herhangi bir yanıt verilmedi.

İstanbul 29’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamenin ardından 24 Ekim’de görülen ilk duruşmada Çelik tahliye edildi. 31 Aralık 2021’de görülen karar duruşmasında ise Çelik’e “Bilişim sistemine hukuka aykırı olarak girmek ve kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek” iddiasıyla 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi tarafından verilen cezanın 17 Kasım 2022’de onanmasının ardından Çelik’in avukatı Özcan Kılıç, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) ihlal başvurusu yaptı (27 Aralık).