MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Gazeteci Oktay Candemir’e “hakaret” soruşturması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Oktay Candemir
ŞEHİR
Van
MÜDAHALENİN YILI
2022
SON GÜNCELLEME TARİHİ
24/11/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Sosyal Medya Hesabı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Cumhuriyet Savcılıkları
Soruşturma açılması

Gazeteci Oktay Candemir’e Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’in fotoğrafını içeren sosyal medya paylaşımı nedeniyle Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “hakaret” suçlamasıyla soruşturma açıldı.

25 Nisan 2022 tarihli Twitter paylaşımında “Vanspor öldü. Şehrin ekonomisi öldü. Sivil ve demokratik hayat öldü. Yerel basın öldü. Belediyecilik öldü. Geriye rüşvet, torpil, uyuşturucu, kumar, açlık, sefalet kaldı. Tüm bunları biz yaptık. İşte ben Vali ve VANTSO Başkanı… Karşınızdayım!” ifadelerini kullanan Candemir, soruşturma kapsamında ifadesine başvurulmak üzere Emniyete çağırıldı. Avukatı eşliğinde ifadesini veren Candemir, işlemlerinin tamamlanmasının ardından Emniyetten ayrıldı (10 Mayıs).

24 Kasım’da görülen ilk duruşmada, Candemir savunmasını yaptı. Candemir, kentte yaşanan olumsuzlukların sorumlusunun kenti yönetenler olduğunu ve bu nedenle eleştiriye açık olduğunu belirterek, ifade özgürlüğü kapsamında bir tweet paylaşımı yaptığını belirtti.  Avukatın savunmasının ardından mahkeme, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi. Bir sonraki duruşma 17 Ocak’ta (24 Kasım).