MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Gazeteci Metin Yoksu’ya “propaganda” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Metin Yoksu
ŞEHİR
Diyarbakır
MÜDAHALENİN YILI
2022
SON GÜNCELLEME TARİHİ
26/10/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Sosyal Medya Hesabı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 7/2

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci Metin Yoksu hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla iddianame hazırladı.

İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Yoksu’nun sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterildi.

Yoksu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Emniyette Twitter hesabımdan yayınlanan Erdoğan, Binali Yıldırım ve Metin Akpınar haberleri ile ilgili soru soruluyor ve ifadem alınmıştı. Başka konudan aldıkları ifadeyi başka bir dosyaya ekliyorlar. Hani hukuk!”

Yoksu’nun, Suruç Katliamı’nda hayatını kaybedenlerin cenaze töreninde çektiği bir fotoğrafı ile “Kürdistan” ibaresiyle yaptığı paylaşımlar iddianamede yer alırken, paylaşımlarını basın-yayın yoluyla yapması nedeniyle cezada artırıma gidilmesi talep edildi. İddianamede Yoksu’nun Instagram paylaşımları da yer aldı.

Davanın ilk duruşması 26 Ekim 2022’de görülecek (17 Haziran).

26 Ekim’de görülen duruşmada, savcı mütalaasını sunarak Yoksu için ceza talep etti. Yoksu, savunma için ek süre talep etti. Mahkeme, Yoksu’nun talebini kabul etti. Bir sonraki duruşma 18 Nisan 2023’te (26 Ekim).